Ford, standart GT’nin hafif bir versiyonu olan Carbon Serisini üretti.

0
2

İkinci nesil Ford GT, 2017 model yılı için, Blue Oval’in ilk olarak 2004 ve 2006 yılları arasında ürettiği, sınırlı sayıdaki süper otomobilin yeniden canlandırılması olarak piyasaya sürüldü. Modern GT, aynı zamanda 1960’lardan itibaren orijinal GT40’a bir övgü niteliğinde ve Ford’un dayanıklılık yarışına dönüş. Bir dizi özel baskı modelinin ardından Ford, standart GT’nin hafif bir versiyonu olan Carbon Serisini üretti.

Standart olarak, tekerlekler dahil olmak üzere geniş bir yelpazede karbon fiber parçalarla donatılmış Karbon Serisi, normal GT’den yaklaşık 18 kilo daha hafiftir. Ayrıca kabin içinde ekstra karbonun yanı sıra özelleştirilmiş koltuklar ve bir gösterge panosu da bulunmaktadır. Daha mı güçlü? Hayır, ama daha hafif olması, onu yarış pistinde daha çevik bir araba yapıyor.

Karbon Serisi, özellikler ve gövde panelleri kadar düzenli Ford GT’ye benziyor ancak çıplak karbon fiber ve yeni vurgu renklerde tamamlanmış ekstra elemanlar ile öne çıkıyor.

 

“Eğer açıkta görünen bir karbon hayranıysanız, yan etekler, ayırıcı ve arka difüzör de dahil olmak üzere A sütunları ve alt gövde panellerinde göreceksiniz.”

 

Tekerlekler ayrıca karbon fiberden yapılırken, bijonlar titanyumdan yapılmakta, yine hafif bir başka malzemedir.

Ön kaput, tavan, arka güverte ve kanat üzerinde aracın uzunluğu boyunca uzanan çift şeritler bile bir karbon lifli finişe sahip. Aksan şeridi ile birleştiğinde, GT’yi gerçekten öne çıkarıyorlar. Vurgu çizgileriyle ilgili olarak, bunlar vurgu aynası kapaklarını ve eşleşen kaliperleri de içeren yeni, isteğe bağlı vurgu paketinin bir parçası. Onları gümüş, turuncu, kırmızı veya mavi olarak sipariş edebilirsiniz.

Son olarak, Ford orijinal motor kapağını bir polikarbonat üniteyle değiştirdi. Sadece normalden daha hafif değil, aynı zamanda bir yarış arabası gibi, pencerenin her iki tarafında da ek havalandırma var.

Karbon fiber festivali, kapı eşiğinde, orta konsolda ve gösterge panelinin altındaki ve önündeki hafif kompoziti bulabileceğiniz kabinin içinde devam ediyor. Ford ayrıca koltuk döşemelerini koltuk başlıklarına kadar uzanan gümüş dikişli yeni bir desene değiştirdi. Spor direksiyon simidi ve anodize paddle değiştiricilerde benzer bir görünüme sahip dikişler var. Panodaki benzersiz rozet görsellerin dışına çıkar.

Bunun ötesinde, Ford, hafiflemesi için sürücü koltuğunun depolama bölmesinde bardak tutacaklarını çıkardı. Bununla birlikte, GT Serisi, GT Yarış Serisi modelinin aksine radyo, SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi ve klima sistemini koruyor. Karbon fiber ile hafifletmek için gösterilen çabalar göz önüne alındığında bu özellikleri korumak biraz garip gelebilir, ancak Ford, müşterilere otomobillerini rahatça yarış pistine ve yarışa sürmek için fırsat vermek istediğini söylüyor.

Kaputun altında, Karbon Serisi titanyumdan yapılan daha hafif egzoz sisteminin standart GT tasarrufunu koruyor.
GT gücünü ikiz turbo, 3.5 litrelik V-6 motorundan geliyor. GT, maksimum 347km/s hıza ulaşıyor.

Ford, kaç adet Karbon Serisi modelinin üretmeyi planladığını söylemedi. ancak haftada bir tane oluşturabileceğini belirtti. Bu, üretimin yılda yaklaşık 50 adet ile sınırlandırılacağı anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here