Kış aylarında hava sıcaklığı düşerken otomobilinizin ortalama yakıt tüketimi artış gösterebilir.

Hatta bu artış hava durumuna bağlı olarak yüzde 10 ila 20 seviyelerinde dahi olabilir. Eğer az yakan bir otomobile sahipseniz ve minimum yakıtla maksimum yol yapmak önceliğinizse, bu artış bir miktar sinir bozucu olabilir; fakat maalesef bu durum gayet normal. Peki otomobiller neden soğuk havada daha çok yakıt tüketir?
kış koşulları (2)

1. Isınma Süresi

Tıpkı insanlar gibi, otomobillerin de bir ‘ısısı’ vardır; yani motor sıcaklığı belli bir seviyeye geldiğinde en verimli şekilde çalışırlar. Kış aylarında otomobilinizin ısınması diğer mevsimlere göre daha uzun zaman alır ve bu sırada motor ısınabilmek için normal rölanti devrinden biraz daha yüksek bir devirde çalışır. Soğuk sebebiyle motor yağı ve diğer sıvılar da kalınlaşarak verimliliklerinden ödün verirler. Ayrıca kış aylarında sizin de ekstradan bir ısınma süreciniz olur; otomobilinize bindiğinizde kabini ısıtmak için kaloriferi açıp bir süre rölantide beklersiniz.

kış koşulları (1)

2. Sert ve Düşük Basınçlı Lastikler

Hava sıcaklığındaki ortalama 10 derecelik bir değişiklik, lastik basınçlarında da ortalama 1 PSI basınç değişikliğine tekabül eder; bu da lastiklerin kolay ya da zor dönmesine sebep olacağından yakıt tüketimini etkiler. Ayrıca soğuk havada lastiklerin ısınması daha çok zaman alır: Lastikler optimum çalışma sıcaklığına ulaşana kadar geçen sürede yine yakıt tüketimi olumsuz etkilenir.

kış koşulları (3)

3. Isıtma ve Aydınlatmanın Yoğun Kullanımı

Gündüzlerin kısa sürdüğü soğuk kış günlerinde doğal olarak otomobilinizin farlarını ve kalorifer sistemini diğer mevsimlere kıyasla daha çok kullanırsınız. Isıtma sistemi motor sıcaklığından faydalandığı için motorun ısınma süresini uzatır. Aydınlatma sistemi de otomobilin elektrik sisteminden gücünü alır; bu da çok küçük oranda da olsa motor gücünü, dolayısıyla yaktığı yakıtı etkiler.

kış koşulları (1)

4. Zorlu Hava ve Yol Koşulları

Kış aylarında hava daha yoğun ve ağır olur, otomobiliniz hem güçlü kış rüzgarlarına karşı koymak hem de bu ağır havayı itmek zorunda kalır. Otomobilinizin rahat bir şekilde ilerleyebilmesi için de normal koşullarda gerekenden daha fazla güce, dolayısıyla daha fazla yakıta ihtiyacı olur. Ayrıca çamurlu ya da karlı yollar da otomobilinizin rahat ilerlemesine engel diğer etmenlerden.

car-refill-transportation-transport

5. Yakıt İçeriği

Akaryakıt firmaları kış aylarında sattıkları yakıtın formülünü değiştirirler. Bu değişimin sebebi, soğuk havalarda yakıtın gerekli buharlaşma seviyesini korumasını sağlamaktır. Bu değişiklik soğuk havalarda motorunuzun sorunsuzluğuna katkıda bulunsa da tüketimi bir miktar arttırır.

Saydığımız tüm bu etmenler aslında tek başlarına gözle görülür değişikliklere sebep olmazlar, ancak hepsini alt alta koyduğunuzda, sıcak aylara kıyasla kışın otomobilinizin %10-20 arasında fazla yakıt tüketmesi oldukça normal bir durumdur.

#SoğukHava, #YakıtTüketimi, #Akaryakıt, #Kış, #Lastik, #Isıtma, #Basınç