Anasayfa / Haberler / Hyundai ve Aurora, Sürücüsüz Araç Gelişimi için Güçlerini Birleştirdi

Hyundai ve Aurora, Sürücüsüz Araç Gelişimi için Güçlerini Birleştirdi

Hyundai ve Aurora, kendi kendine gidebilen sürücüsüz (otonom) araçları 2021 itibariyle  geliştirip satışa sunmak üzere güçlerini birleştirdi.

Çevre dostu ve otonom araçların gelişimine yön veren öncü markalardan Hyundai, kendi kendine gidebilen sürücüsüz (otonom) araç teknolojilerinin gelişimini yapan Amerikan firması Aurora ile 2021 yılında otonom araçları piyasaya sürmek üzerine anlaşmaya vardı. Bu ortaklık sayesinde Aurora’nın geliştirdiği kendi kendine gidebilen teknoloji Hyundai’nin araçlarına adapte edilecek . Öncelikle özel geliştirilen modellerin belirli şehirlerde test programları yapılacak. Uzun vadede ise kendi kendine gidebilen araçların dünya çapında yollara çıkması için çalışmalar sürdürülecek.

Bu ortaklıkla birlikte projenin ilk aşamasında otomatikleştirilmiş ve otonom sürüş için devam eden donanım ve yazılımların gelişimine, ek olarak da Seviye 4 otomasyon için gereken veri hizmetlerinin iyileştirilmesine odaklanılacak. SAE tarafından tanımı yapılan Seviye 4 mertebesindeki otonom araçlar, herhangi bir insan müdahalesine gereksinim duymadan çevredeki durumları ölçerek kendi kendine ilerleyebiliryor. Ortaklığın amacı, bu tip otonom sürüşü en hızlı, en geniş ve en güvenli şekilde mümkün olan her yere yaymak olacak.

Hyundai’nin Başkan Yardımcısı Dr. Woong Chul Yung konuyla ilgili şunları söyledi: “Geleceğin taşıma şeklinin otonomda olduğunu biliyoruz ve otonom sürüş teknolojisinin güvenli ve ölçülebilir seviyede yaygınlaşmasını hızlandırmak için gerçek dünya koşullarında yeterliliğinin ispatlanması gerekiyor. En yeni güvenlik ekipmanlarının kullanıldığı son teknolojiye sahip araçlarımıza Aurora’nın otonom teknolojisini uygulayarak Seviye 4 araçları piyasaya süren ilk marka olacağız”.

#Hyundai, #Aurora, #proje

İnceleyin

Audi elektrikli SUV’unun test sürüşlerine başlıyor

Audi’nin geliştirdiği tümüyle elektrikli ilk modelin prototipi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahneye çıktı. Yeni SUV, lüks ...