27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde, bu yıl 20.’si düzenlenen ve FIVA B grubu etkinliği olan Klasik Otomobil Kulübü’nün geleneksel Tarihi Batı Anadolu Rallisi, Türkiye’nin en büyük otomobil üreticisi Oyak Renault ana sponsorluğunda 27 Mayıs Cumartesi günü Oyak Renault’nun Bursa Fabrikası’nda start aldı.

1495887870_Bas__nToplant__s__

 Klasik otomobil tutkunlarını bir araya getiren Tarihi Batı Anadolu Rallisi’nde çok sayıda katılımcı, Bursa ve çevresinde 320 km’lik bir parkuru tamamlayarak nostalji dolu bir hafta sonu geçirecek.

Bursa’da Gezici Klasik Otomobil Müzesi edasıyla klasik rüzgârları estiren Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi, ralliyi izlemek ve birbirinden ilginç hikâyeleri olan klasik otomobilleri yakından görmek isteyen otomobil severlerin katılımına açık olarak gerçekleşiyor.

Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi’ne, aralarında otomotiv sektörünün önde gelen isimleri, klasik otomobil sahipleri ve koleksiyonerleri, müze sahipleri, sanatçılar ve iş dünyasından isimlerin bulunduğu Klasik Otomobil Kulübü’nün üyeleri birbirinden özel otomobilleriyle katılım gösteriyorlar.

50 klasik otomobilin katıldığı Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi’ne, tarihe şahitlik etmiş 1958-1978 yılları arasında üretilmiş farklı Renault klasik otomobiller yarışıyor. Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi‘ne Ondine, Gordini, Dauphine ve 12 TL model Renault klasik otomobillerin yanı sıra birbirinden özel Mercedes Benz, Dodge Charger, BMW, Peugeot, Volkswagen Karmann Ghia, Citroen 2CV, Pontiac Transam, Ford Anglia, Chevrolet Camaro, Corvette C1, Alfa Romeo Giulia, Cadillac, Rolls Royce gibi klasikleşmiş otomobiller de katılıyor. Klasik Otomobil Kulübü Başkanı Aydın Harezi ralli startında yaptığı açıklamada, “Klasik Otomobil Kulübü rallileri, geçtikleri yerlerde festival havasında karşılanıyor ve adeta Gezici Klasik Otomobil Müzesi gelmiş gibi ilgi çekiyor” dedi.

27 Mayıs Cumartesi sabahı, Oyak Renault Bursa fabrikasındaki idari ve teknik kontrolün ardından start alan Tarihi Batı Anadolu Rallisi’nde, Oyak Renault Motorlu Taşıt ve Otomobil Tutkunları Kulübü MOT’OR, 6 araçlık mini bir Turing ekibi ve çok sayıda klasik otomobil yarışa katılıyor. Rallide ayrıca Tohum Otizm Vakfı Bursa öğrencileri ve velileri, klasik otomobillerde pilot ve co-pilotlara eşlik ediyor. Gün boyu süren rallide yarışın ilk günü finishin ardından otomobil tutkunları günlük 1.300 araç üretim kapasitesi olan Oyak Renault Fabrikası’nı gezerek günü tamamlayacak. İkinci gününde ise Merkezi Crowne Plaza Bursa’dan start alacak ralli, yine aynı noktada finiş görecek ve gala yemeği eşliğinde kazananlara kupa takdimleri yapılarak son bulacak.

Rallide, Oyak Renault üretim bantlarından çıkıp 2011 yılında şampiyon olmuş bir klasik olan Renault 12 TL ile yarışan Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez yaptığı açıklamada, “Oyak Renault olarak gelenekten geleceğe bir köprü kuran Tarihi Batı Anadolu Rallisi’ne sponsor olmaktan gurur duyuyoruz. Üretimi 1969’da başlayan ve 2000 yılına dek devam eden Renault 12, performansı ve tasarımıyla bir döneme damgasını vurmuş otomobillerden biri olarak şimdi vazgeçilmez bir klasik. Bu nedenle, nostalji dolu bu yarışta, Oyak Renault üretim bantlarından çıkan eski dost Renault 12 ile yarışmak bizim için ayrı bir mutluluk” dedi.

Klasik Otomobil Kulübü’nün gelenekselleşen sosyal sorumluluk felsefesi çerçevesinde, Oyak Renault 20. Tarihi Batı Anadolu Rallisi, ralli gelirlerinden bir kısmını Tohum Otizm Vakfı‘na aktaracak.

Kadın yarışmacı oranının en yüksek olduğu bilinen motor sporları disiplini klasik otomobil rallisinde, yüzde altmış araçta kadın katılımcı bulunuyor. Bu yarışta bir ilk olarak TOSK (Türk Otomobil Sporlarında Kadın) Özel Etabı yer alıyor. TOSK tarafından hazırlatılan Günay İnan tasarımı özel kupalar sahiplerini bulacak. Genel Klasman ve Oyak Renault kupaları ise ünlü tasarımcı Mehmet Erkök imzası taşıyor.

#Renault, #FIVAB, #TarihiBatıAnadoluRallisi, #KlasikOtomobilKulübü