Bosch ve Daimler, topluluk tabanlı park etmeye yönelik bir pilot proje başlattı.

Her gün park yeri aramak bir stres ve hüsran kaynağı, özellikle de yolculuk süresinden daha fazla sürdüğünde. Ve otomobiller, park edilebilecek yerlerin yanından geçip gidiyor. Bu otomobillerin diğer sürücülere bu park yerlerinin büyüklüğünü ve nerede bulabileceklerini bildirmesi harika olmaz mıydı?

İşte Mercedes-Benz ve Bosch tam olarak bunun üzerinde çalışıyor. Park yeri bulmayı çok daha hızlı ve kolay hale getiren yeni, akıllı bir hizmet olan topluluk tabanlı park etmeyi birlikte test ediyorlar. Stuttgart’ta çeşitli Mercedes-Benz test araçlarını kapsayan bir pilot proje başlattılar. Bu araçların üzerinde yer alan sensörler, araçların kaldırım kenarında boş olan yerlerle ilgili veriler üretmesini sağlıyor. Ayrıca araçlar, bu verilerin bildirilmesini ve alınmasını sağlayan bir iletişim arayüzü de içeriyor.

Mercedes-Benz Dijital Araç ve Mobilite Başkanı Sajjad Khan, “Neredeyse tüm Mercedes-Benz otomobillerimiz akıllı bir ağ aracılığıyla birbirine bağlı durumda. Doğru sensörlerle donatıldıklarında, tabiri caizse “geçip giderken” veri üretiyorlar. Boş park yerlerinin hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlayan verilerin kullanılmasını, bir sonraki adım olarak görüyoruz.” dedi.

Bosch Ağa Bağlı Park Etme Projesi Başkanı Dr. Rolf Nicodemus, “Topluluk tabanlı park etme ile, boş bir park yeri bulmak artık ortak bir çaba haline geliyor. Bu, park yeri bulma süresini önemli ölçüde azaltıyor ve sürücüleri doğrudan boş bir park yerine yönlendiriyor.” dedi.

Yeni uygulama için mevcut sensörler kullanılıyor

Araçlara daha önceden entegre edilmiş olan ultrasonik sensörler, 55 km/saate kadar hızlarda yol kenarını sürekli olarak tarayabiliyor. Boş park yerleri bulduklarında, toplanan veriler Daimler Araç Sunucu Uygulama’dan güvenli bir veri bağlantısıyla analiz için Bosch IoT Cloud’a gönderiliyor. Tespit edilen alanların gerçekten boş park yerleri olmasını doğrulamak üzere veri madenciliği yöntemleri uygulanıyor. Örneğin, araçların kalabalık bir yolda belirli bir noktayı boş park yeri olarak bildirmesinin sebebi buranınbir araç yolu olmasından kaynaklanır ve bu alanlar park etmek için kullanılamaz.

Mercedes-Benz ve Bosch tarafından sunulan bu servisin ilk aşamasında sistem, belirli bir caddede boş bir park yeri bulma olasılığını hesaplayabiliyor.ıyor. Topluluk tabanlı park etmenin daha yaygın bir şekilde kullanılacağı bir sonraki aşamasında, kaldırım kenarındaki park yerlerinin müsaitliği ve boyutlarını gerçek zamanlı olarak bildirmek de mümkün olacak. Halka açık otoparklarda bulunanlar gibi boş park yerleri hakkında daha fazla bilgi ile birleştirildiğinde, topluluk tabanlı park etmeden sağlanan bu veriler araç içi ekranda veya “Mercedes me” uygulaması aracılığıyla bir dijital park yeri haritasında gösterilebilecek. Bunun ardından sürücünün yapması gereken tek şey, navigasyon sisteminde bu destinasyonu seçmek olacak. Sürücü, doğrudan boş park yerine yönlendirilecek.

Stressiz park etme, sürücü hüsranını en aza indiriyor

Hızlı bir şekilde boş bir park yeri bulmak sadece sürücünün zamandan ve yakıttan tasarruf etmesini değil, aynı zamanda sürücünün daha az stres olmasını da sağlar. Şu anda Mercedes E serisinde bulunan Uzaktan Kumanda ile Park gibi park destek sistemleri ile birlikte topluluk tabanlı park etme servisi, park etmenin stresini en aza indiriyor.

#Bosch, #Daimler, #MercedesBenz, #topluluktabanlıparketme, #pilotproje, #park, #otonom, #parketme