Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, 2016 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk çeyrekte yüzde 0,9 artışla net satışlarını 5 milyar 100 milyon Euro’ya ulaştıran Michelin, Türkiye pazarı da dahil olmak üzere özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Çin ve Afrika-Hindistan-Orta Doğu’da büyümesini sürdürdü.

Binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentlerinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4, kamyon lastikleri segmentinde ise yüzde 3 artış gösteren Michelin, tüm segmentlerde pazarın üzerinde büyüyerek hacimsel olarak yüzde 3,7’lik artış sağladı ve pazarın üzerinde büyüdü.

17” ve üzeri lastik segmentte %11 artış

Michelin 3 ay bazında binek araç, kamyonet ve kamyon lastiklerinde büyümeye devam ederken; satışlara en büyük katkı 17″ ve üzeri segmentte gerçekleşen yüzde 11’lik büyümesinden geldi. Kamyon lastiği segmentinde de hacim yükselmeye devam ederek %3 artış sağlandı.

Michelin, Türkiye’de büyümeyi sürdürüyor 

Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, Michelin Türkiye olarak Michelin Grup’un büyümesine sağladıkları katkıdan büyük bir mutluluk duyduklarını belirtti. Giuliani, “Michelin Global, başta Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa pazarı olmak üzere 2016 yılının ilk çeyreğinde nitelik ve nicelik olarak önemli bir performansa imza attı. Özellikle binek araç ve kamyonet lastikleri segmentinde Avrupa pazarında sağlanan %4’lük artışın etkisiyle dünya genelinde %3 büyüme sağlanarak başarılı bir trend yakalandı. Bu sayede Grup olarak ilk 3 ayı %0,9’lık bir artışla 5 milyar 100 milyon Euro net satışla kapadık. Hacimsel olarak baktığımızda ise, tüm segmentlerde %3,7’lik hacimsel artışla pazarın üzerinde büyüdük. 2016 yılını da geçtiğimiz yıl olduğu gibi Ar&Ge gücümüz, sektöre yön verecek yeni ürünlerimiz ve marka gücümüz sayesinde lider olarak kapatmayı planlıyoruz.” dedi.

#Michelin,  #MarcoGiuliani, #MichelinGrup, #Satışlar, #NetSatış