Nissan’ın SUV Amirali Qashqai Kalitesiyle Farkını Ortaya Koyuyor

Test ettiğimiz araç Nissan Qashqai 1.6 dci X-Tronic dizel modeliydi. Otomatik vites olan bu modelde konforu ve sağlamlığı hissediyorsunuz. Aracı daha ilk el attığınızda kapı çok sağlam hissi verir ya gerçektende içine binince de aynı hisse kapılıyorsunuz. Teknolojinin son nimetlerinden fazlasıyla faydalanılmış anahtar derdi yok kapı açmakla aracı çizmekle uğraşmıyorsunuz.  El freni tek bir tuş upuzun yer kaplayan el freni kolu yok yerine kola bardağınız veya kahveniz var. Merak etmeyin kahveyi kolay kolay dökemezsiniz çünkü yol tutuşu ve kasis çukur hissettirmemesi oldukça iyi yani süspansiyonlar şahane diyebiliriz.

Araç sollarken solunuzda kör noktada araç var ise hemen ses ve görüntülü olarak sizi ikaz ediyor, öndeki aracın ani freninde sizi uyarıyor, şeridinizde gitmiyorsanız yine aynı şekilde sizi uyarıyor ve daha bir çok ikaz sistemi bu araçta mevcut.

12 3

Nissan Qashqai 1.6 dci X-Tronic Motor

Motor konusuna gelince motoru oldukça iyi bulduk. Aracın ağırlığını göz önüne alırsak motor gücü ve manevra kabiliyeti oldukça yeterli. Test ettiğimiz araç dizel modeli olmasına rağmen motor sesi çok fazla duyulmuyor ve start stop özelliği de sürekli devreye girmediğinden olumlu. Trafik sıkışıklığında sürekli dur kalklarda start stop maalesef sarsıntılı olabiliyor.

7 8

Nissan Qashqai 1.6 dci X-Tronic İç Mekan, Konfor ve Yol Tutuş

İç Mekan oldukça iyi ve ferah. Arka koltuktakiler oldukça konforlu seyahat edebiliyorlarken 3 kişi rahat ve konforlu bir seyahat yapabiliyor. 4 kişi de ise durum biraz sıkışık olabilir.?

Tavsiyem tabi 2 kişiden yana zira kolluk güzel bir aksesuar kullanmak gerek. Araç önde ve arkada yeterli baş ve diz mesafesi sunuyor.

Açılır tavan, ön camın sürücü için oldukça geniş bir görme kabiliyeti sunması, yol bilgisayarı, otomatik park, park sensörleri ve sürüş halindeyken kullanılan diğer sensörler, ani fren ve kör nokta özellikle çok önemli bence. Tek eleştirim bagaj iç hacmi biraz düşük diyebiliriz.

10 11

Nissan Qashqai 1.6 dci X-Tronic Güvenlik

Güvenlik konusuna gelince bizce oldukça güvenilir bir araç. Bunu size ve yolcularınıza da hissettiriyor, yol bilgisayarıyla hız uyarılarıyla sensörleriyle kendinizi güvende hissediyorsunuz. Başta dediğim gibi arabanın önce kapısına bakarım sağlamlık hissi veriyorsa bir çok önyargıyı ortadan kaldırır. Ayrıca Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız ile ayrılan model Euro NCAP tarafından en güvenli kompakt aile otomobili seçilmiş. Güvenlik konusunda da otomobilzevki.com ekibinden tam puan almayı başardı.

Nissan Qashqai 1.6 dci X-Tronic Teknik Özellikleri

Motor: 1.6 dCi
Motor Hacmi: 1598 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 130 Bg 4000 d/d
Maksimum Tork: 320 Nm 1750 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11,1 s
Maksimum Hız: 183 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 5,3 lt
Şehir Dışı: 4,2 lt
Karma: 4,6 lt
Test: 6 lt
CO2 Emisyonu 119 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 4377 mm
Genişlik: 1806 mm
Yükseklik: 1590 mm
Dingil Mesafesi: 2646 mm
Bagaj Hacmi: 401 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 55 lt
Boş Ağırlık: 1461 kg
Lastik Boyutu: 215/60 R 17

13 5

Sonuç olarak Nissan Qashqai ekibimizden tam not aldı ama bagaj konusunda beklentim daha yüksekti açıkçası. Onun haricinde bir SUV’dan ne bekliyorsanız karşılıyor. Hele hele bizim yollarımız mağlum çukurdu, kasisti, bozuk yoldu derken bazen şehrin göbeğinde bile araziye çıkmış gibi olabiliyoruz. Az tüketim konusuna gelince bu kadar ağır bir araç ancak bu kadar az yakıt tüketimine sahip olur diyebilirim. Performansı ile göz dolduran araç biraz yakacak elbette. Yakıt konusunda test değerlerini şehirdışı uzun yollarda yakalamak mümkün görünüyor ama şehir içinde sanırım oldukça sakin sürüşlerde yakalanabilir gibi duruyor.

Otomoilzevki.com zevkli sürüşler diler.

Emre Yener

#Nissan, #Qashqai, #XTronic, #dizel, #Test, #TestSürüşü, #EmreYener, #SUV, #OtomatikVites