Opel’in Fransız PSA Grubu tarafından satın alınmasından sonra ilk modeli Grandland X’i tanıttı. Satılmadan önce daha GM bünyesindeyken geliştirilmesine başlanan otomobilde 3008 modelinin etkileri yer alıyor.

PSA Grubu Citroen C5 Crossback’i duyurulmasından kısa bir süre sonra bugün yeni markaları Opel’in Grandland X’ini duyurdular.

Mokka X ve Crossland X‘ten yaklaşık 20cm daha uzun olan yeni otomobilde PSA’nın EMP2 altyapısı kullanılıyor. 3008 ile aks mesafesi aynı olan Grandland X’in boyutlarına baktığımızda aslan logolu yeni kardeşinden biraz daha iri olduğunu görüyoruz. Uzunluğu 4,477mm, genişliği 1,844mm ve yüksekliği 1,636mm olan otomobilin bagaj hacmi de 514 litre. Tasarım olarak çok benzemese de motor seçenekleri ve donanım olarak benzerlik söz konusu.

thumb_24819_default_large

Isıtmalı direksiyon simidi, adaptif hız sabitleyici, kablosuz şarj bölmesi ve elektrikli bagaj kapağı gibi donanımlara sahip olacak otomobilde PSA’nın Grip Control isimli akıllı çekiş kontrol sistemi de yer alacak. Fakat buna rağmen otomobilin dört tekerlekten çekiş seçeneği bulunmayacak. Yani Opel’in dört tekerlekten çekiş sistemi sunan tek crossover modeli Mokka X olacak.

Motor seçenekleri hakkında henüz bilgi vermeyen Opel’in Grandland X’te Insignia’da tanıttığı kendi 1.5 turbo benzinli ve 1.6 turbodizel motorunun haricinde PSA’nın 1.2 litrelik PureTech motoruna da yer vereceği düşünülüyor.

Opel’in X ailesinin son üyesi Eylül ayında gösterime sunulacak.

#Opel, #GrandlandX, #OpelGrandlandX