Shell Eco-marathon Londra heyecanı başlıyor. Türkiye’nin dört bir yanından lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 13 takımın katılacağı yarışmada, 27 ülkeden toplam 192 takım, tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi katedebilmek için yarışacaklar. Türkiye, son 2 yıldır olduğu gibi yarışmada en fazla takımla temsil edilen ikinci ülke olacak.

Shell’in 32 yıldır gençleri enerji tasarruflu yenilikçi araçlar tasarlayıp üretmek üzere teşvik ettiği uluslararası öğrenci-inovasyon yarışması Shell Eco-marathon, bu yıl 25-28 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da Kraliçe Elizabeth Olimpiyat Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Participants line up for the group photo during practice day 2 of the Shell Eco-marathon Europe 2015 in Rotterdam, Netherlands, Thursday, May 21, 2015. (Patrick Post/AP Images for Shell)

Shell’in, inovasyon ve sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamındaki en önemli projelerinden biri olan Shell Eco-marathon yarışmasına Türkiye, bu yıl 13 takımla katılacak. İstanbul, Eskişehir, Ankara, Trabzon, Bursa, Manisa ve Kırıkkale’den 11 üniversite ve 2 liseden yaklaşık 150 öğrenci, Londra’da Türkiye’yi temsil edecek.  Hidrojen, elektrik, etanol gibi geleceğin enerji kaynaklarıyla çalışan prototip otomobiller tasarlayan ve üreten 16-25 yaş arasındaki öğrenciler, Avrupa’da dereceye girmek için yarışacaklar.

Shell Eco-marathon Londra, bu yıl Shell’in inovasyon festivali “Make the Future” Festivali’nin bir parçası olarak gerçekleştirilecek. “Make the Future” Festivali, dünyanın giderek artan enerji ihtiyacına inovatif ve daha düşük karbonlu enerji çözümleriyle cevap verecek yeni teknolojilere ve girişimcilere ev sahipliği yapacak. Festival, 4 gün sürecek ve Shell Eco-marathon yarışmasına katılan öğrenciler de dahil olmak üzere enerji verimliliği ve inovasyon alanında çalışan öğrencileri, akademisyenleri, girişimcileri, STK’ları, kamu kuruluşlarını ve enerji sektörünün önemli paydaşlarını “enerjinin geleceği”ni keşfetmek üzere biraraya getirecek.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem konuyla ilgili olarak; “Shell olarak inovasyon DNA’mızda var, olmazsa olmazlarımızdan. İnovasyona dair bilgi birikimimizi Türk gençlerinin mühendislik zekalarıyla birleştirmekten, onları global platformda ülkemizi temsil ederken görmekten büyük gurur duyuyoruz. Türkiye olarak 12. kez bu yarışmaya katılıyoruz. En fazla takımla katılan 2. ülke olmamız gençlerimizin bu alandaki heves ve heyecanlarının ne ölçüde büyük olduğunu gösteriyor. Son iki yıldır Shell Eco-marathon’u Türkiye’de düzenleyerek Türk öğrencilerimizin Avrupa’daki başarısının daha da artırmasına katkıda bulunuyoruz. Shell Eco-marathon’da öğrencilerimiz sadece tasarım ve mühendislik becerilerini geliştirmekle kalmıyor, sponsor ve finans kaynağı bulma, bütçe koordinasyonu, takım çalışması, iletişim yönetimi gibi bir çok farklı konuda gelişim imkanı buluyor. Gençlerimiz bu anlamda profesyonel iş yaşamına benzer bir ortamı deneyimlemiş ve önemli tecrübeler kazanmış oluyorlar” diye konuştu.

“Shell Eco-marathon Türkiye”nin dereceye girenleri Londra’da yarışacak!

“Shell Eco-marathon” yarışması, 2016 yılında yıl ikinci kez Türkiye’den öğrencilere yönelik olarak “Shell Eco-marathon Türkiye” ismiyle İstanbul’da düzenlenmişti. Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir tarafından lise ve üniversite öğrencileri, okullarının desteği ile kurmuş oldukları takımlarla katıldı. Yarışmayı kazanan takımlara ödülleri, TİM tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Shell Eco-marathon Türkiye’nin dereceye giren takımları, 22-25 Mayıs tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Londra’da Türkiye’yi temsil edecek.

Shell Eco-marathon her yıl Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında öğrenci takımları arasında düzenlenen uluslararası bir yarışma. Shell Eco-marathon’da 16-25 yaş arasında gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla yarışıyor. Yaratıcı tasarımları ve teknik bilgileri sayesinde 1 kWh enerji ya da 1 litre yakıt ile en uzak mesafeyi kat eden takımlar ödüllendiriliyor.

Takımlar yarışa “Prototip” ve “Şehir Konsepti” adlı iki kategori altında katılıyor. Geleceğin otomobillerini yansıtan prototipler, yaratıcı tasarımlara sahip araçlardan oluşuyor. Şehir Konsepti araçlar ise geleneksel taşıtlardan ilham alınarak tasarlanıyor ve dış görünüş olarak günlük yaşantımızda kullandığımız otomobil modellerine benziyor. Yarışmada araçlara güç vermek için dizel, benzin, sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG), doğalgazdan elde edilmiş yakıt (GTL), etanol gibi yakıtların yanı sıra hidrojen, elektrik, etanol gibi alternatif enerji kaynakları da kullanılabiliyor.

 Shell Eco-marathon yarışmasında, ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla piste çıkan takımlar arasından, en az enerjiyi harcayarak pistteki turunu tamamlamayan takım yarışmayı kazanıyor. Araçları sürenler de yine öğrenciler oluyor. Tasarruflu ve emniyetli sürüş tekniklerini en iyi kullanan öğrenciler, takımlarını bir adım öne taşıyor. Mühendislik, tasarım, yol emniyeti gibi disiplinlerde çok önemli bir eğitim ve deneyim platformu sunan yarışma, aynı zamanda takım çalışması ve iletişim alanında da öğrencilere gelişim imkanı sunuyor.

 Shell Eco-marathon 2017’ye Türkiye’den Katılacak Takımlar:

 

Takım Adı Okul Adı Şehir Araç Kategorisi Enerji Kaynağı
Hidroket Ankara Üniversitesi Ankara Şehir Konsepti Hidrojen
HIDROKET JR Kalaba Lisesi Ankara Prototip Elektrikli Batarya
Team UMAKİT Uludağ Üniversitesi Bursa Şehir Konsepti Hidrojen
Hidroana Anadolu Üniversitesi Eskişehir Prototip Hidrojen
BuAlert Boğaziçi Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya
Facilis İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Benzin
HIDROIST İstanbul Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Hidrojen
Team TERAKKI Şişli Terakki Lisesi İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya
Yeditepe Raptors Yeditepe Üniversitesi İstanbul Şehir Konsepti Elektrikli Batarya
AE2 PROJECT TEAM Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul Prototip Elektrikli Batarya
HidroKale Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Prototip Hidrojen
EcoMagnesia Celal Bayar Üniversitesi Manisa Şehir Konsepti Benzin
Enerji Teknolojileri Topluluğu Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon Şehir Konsepti Hidrojen

 

#Shell, #ShellEco-marathon, #MaketheFuture, #Festival, #Londra, #Türkiye İnovasyonHaftası#gerisayım,#Otomotiv,#OtomotivEndüstrisiİhracatçılarıBirliği, #OİB