Fransa’da 340 kW gücünde ve 5 milyon avroya mal olan 1 kilometrelik ‘’solar yol’’ projesi devreye girdi.

route_solaire5

Maliyetinin Fransa hükümeti tarafından karşılandığı ve iki yıl boyunca test çalışmalarının sürdürüleceği pilot proje için Fransız Colas şirketi tarafından ince silikon levhaların reçine ile kaplanması ile üretilen Wattway ürünleri kullanıldı.

Fransa’nın Normandiya bölgesindeki, Tourouvre-au-Perche kasabası yakınınındaki 1 kilometrelik yol ‘’solar kiremitler’’ ile kaplandı.

5 milyon avroluk maliyet ile hayata geçen proje 2.800 metrekarelik bir alanı kaplamakta. Projenin kurulu gücü 340 kW iken yıllık elektrik üretim öngörüsü ise 280 bin kilovat-saat.

Projenin açılışında konuşan Fransa Ekoloji, Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji Bakanı Segolene Royal 1 milyon kilomotrelik otoyala sahip olan Fransa’da her 1.000 kilometrede bir 1 kilometrelik bir alanın bu kiremitler ile kaplanmasını hedeflediklerini söyledi.

I

Colas bu ürünleri şimdiye kadar dört ayrı otopark alanında test etmiş durumda ayrıca şirket dünyanın farklı ülkelerde 100 civarında projeyi sürdürüyor. Ürünlerinin maliyetini düşürme ise şirketin öncelikleri arasında.

Solar Roadway isminde ABD’li bir şirket de bu yılın başında Missouri eyaletinde benzer bir projeyi devreye almıştı.

#Fransa, #Colas, #Wattway, #SolarYol, #Solar, #SürdürülebilirEnerji, #Proje