Ulaşımda verimliliği sağlamak için direksiyon başına geçtiğinizde sakin sürüş sergileyin, yüksek devirlerde kullanmayın, çok sık şerit değiştirmeyin. Yakın takip yapmaktan da kaçının ve bir yere gideceğiniz zaman trafiğin daha az yoğun olduğu zamanları tercih edin.

 Genel olarak otomobil almayı ve kullanmayı seviyoruz. Özellikle büyük şehirlere bakıldığında her ailenin bir otomobili olmasının yanı sıra pek çok ailede neredeyse her aile bireyinin ayrı otomobili bulunuyor. Türkiye’de son 25 yıldaki büyüme eğilimlerinin sürmesi durumunda 2020 yılında, yolcu trafiğinin  bugünkü düzeyinin yaklaşık 3,3 katına; yük trafiğinin ise 2,5 katına çıkacağı tahmin ediliyor. Yakıt ve araç fiyatlarında artış yaşansa da otomobil kullanma tercihindeki grafik yukarıya doğru gitmeye devam ediyor. Öngörülen büyüme oranları dikkate alındığında ulaşımda enerji verimliliğini arttırıcı çalışmaların yapılması ve bireysel önlemlerin bir önce hayatımızın bir parçası haline gelmesi gerekiyor.  Ulaşımda enerji verimliliği çözüm ve önerileri, Enerji Verimliliği Derneği ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi işbirliği ile 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek ENIPE 2. Enerji Verimli Ürünler Fuarı’nın dikkat çekici alanlarından birini oluşturuyor. Fuarda ayrıca enerji verimli, yeni nesil hibrit ve elektrikli otomobiller de fuarda yer alacak.

Ancak fuardan önce hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine katkı sağlayacak, tüketilen enerji miktarının düşürülmesini sağlayacak önerileri ve pratik çözümleri Verimli Sürüş Teknikleri Uzmanı Ethem Genim anlattı. İşte Ethem Genim’in önerileri…

Yumuşak sürüş tasarruf sağlar

İlk çalıştırmada vites boşa alınmalı, gaz ve debriyaj pedalına basılmamalı. Yeni nesil araçlarda motoru ısıtmaya gerek yoktur.  İlk çalıştırmadan sonra düşük vites ve düşük devirle hareket etmeli. Yumuşak sürüş motoru çok daha çabuk bir şekilde istenen ısıya getirecektir. Park halinde iken motorun ısıtılması ortadan kalktığı için yakıt ve zaman tasarrufu sağlanmış olur. Yakın takip gereksiz yere fren ve gaza basmanıza neden olur ve yakıt tüketimimizi % 5 oranında arttırır. Bu nedenle gereksiz yere pedallara basmaktan kaçının.

Doğru vites değiştirin!

Doğru vites değişimi verimli sürüşün en temel bölümüdür. Vites değişimi dizel araçlarda bin 500-2 bin devir arası, benzinli araçlarda 2 bin – 2 bin 500 devir arası yapılmalı bir üst vitese çıkılmalı.  Bunun yanı sıra; en üst vitese yumuşak ve seri bir şekilde ulaşılması gerekir.  Yüksek devir ve hızlar yakıt giderlerini katlayarak artırır. Bu nedenle otoyollarda hızınızı 90 KM /S civarında sabit tutmaya çalışın.

Düzenli bakım yaptırın!

Otomobiliniz yaşlandıkça ve eskidikçe kullandığı yakıt miktarı ve dolayısıyla da ortaya çıkarttığı egzoz gazı kirliliğinin arttığını unutmayın. Aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için belirli aralıklarla periyodik olarak servis-bakım noktalarına götürün, gerekli bakımlarını yaptırın. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4’e kadar arttırabilir. Otomobilinizin egzoz gazı ölçümlerini de zamanında yaptırın. Böylelikle motorumuzun yağ ya da yakıt yakıp yakmadığını kontrol altına almış olursunuz.
Klima yerine fanları tercih edin!

Hava koşullarının uygun olduğu durumlarda gereksiz yere klima kullanmaktan kaçının. Klima kullandığınızda aracınızın enerji ihtiyacı da artar, eğer mümkünse sadece hava dolaşımı yaratan fanlarınızı kullanın. Ayrıca klimalarınızı yüksek devirlerde ve maksimum sıcaklıklarda ayarlamaktan kaçının. Klima, otomobilin motoru için yakıt kullanan ekstra bir yüktür. Klima kullanılmaması %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlar. Aracınız seyir halinde iken camlarınızı mümkün olduğunca kapalı tutmaya çalışın. Otomobilinizi camları açık olarak saatte 100 Km’lik bir hızla sürdüğünüz takdirde aracınızın yaklaşık % 4 oranında fazladan yakıt tüketmesine neden olursunuz.

Lastiklerin havası kaçmasın!

Lastiklerin aracınızın yuvarlanma direnci üzerinde önemli bir etkisi vardır. Yakıt tasarrufu teknolojisine sahip lastikleri kullanarak yuvarlanma direncini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Motorunuzdan daha az enerji boşa harcanır, dolayısıyla daha az benzin tüketilir. Lastiklerin hava basıncı, yakıt tüketimini % 5-10 oranında etkiler.  0.5 bar eksilmiş hava, yakıt tüketiminizi yüzde 5 oranında artırır. Lastiklerinizdeki hava basıncının önerilen değerlerde olmasına dikkat edin.

Aracınızda fazla yük bulundurmayın!

Aşırı yük gidilebilen yolu azalttığı gibi fren yapmayı daha etkisiz hale getirebilir. Her ekstra 50 kg için yakıt tüketiminiz %1-2 artar. Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla enerji gerekir, bu nedenle aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Aracınızda ne taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve tüm gereksiz eşyaları boşaltın.

 

Enerji verimli sürüş teknikleri:

  • Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4’e kadar artırabilir.
  • Klima kullanılmaması %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlar.
  • Camlar kapalı gitmek %4’e kadar yakıt tasarrufu sağlar.
  • Lastiklerin hava basıncı yakıt tüketimini %5-10 oranında etkiler.
  • Yakıt tasarrufu teknolojisine sahip lastikleri kullanın.
  • Aracınızı yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterin.
  • Agresif sürüş tarzı demek, daha çok yakıt tüketimi demektir.
  • Her ekstra 50 kg için yakıt tüketiminiz %1-2 artar.

#Yakıt, #AraçFiyatları, #Otomobilkullanma, #Tasarruf