Türkiye’de ürettiği modellerle otomotiv endüstrisine ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkıda bulunan Hyundai Assan, kaliteli ve konforlu ürün gamına yepyeni bir model daha ekledi. Ağustos ayı sonunda üretimine başlanan Yeni i20, gerçekleştirilen lansmanla Türkiye’de satışa sunuldu.

B segmentinin en beğenilen modellerinden biri olan i20, ilk kez tanıtılmasından bu yana gerek tasarım gerekse teknoloji anlamında bir hayli fazla yol katetti. İlk kez 2008 yılında tanıtılan ve 2010 yılından itibaren Türkiye’de üretimine başlanan Hyundai i20, çeşitli motor seçenekleri ve uzun garanti süreleriyle kullanıcılarına her daim önemli avantajlar sundu.

Markanın yeni tasarım felsefesi olan “Duygusal Sportiflik” temasıyla baştan aşağı yenilenen üçüncü nesil i20 ise sadece tasarım ve gelişmiş teknolojisiyle değil, artan boyutları ve yenilikçi güç paketleriyle de öne çıkıyor. Satışa sunulduğu tüm pazarlarda adından sıkça söz ettiren i20, ülkemizde de küçük sınıfın en önemli referanslarından biri olarak kabul ediliyor.

Hyundai i20, tamamen yenilenen modelle beraber bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Dizel motora yeni modelde yer verilmezken bu kez 1.0 litre turbo beslemeli motoruyla beraber ilk kez 48 voltluk hafif hibrit versiyona geçiş yapılıyor. Bu sayede oldukça düşük bir yakıt tüketimi elde edilirken aynı zamanda yeterli performans da sunuluyor.

 

Yepyeni bir tasarım, yepyeni bir karakter

Hyundai i20, alışılmışın dışında bir tasarımla gelerek markanın Duygusal Sportiflik dizayn felsefesine bağımlılığını gösteriyor. Bu tasarım felsefesinin amacı, otomobille kullanıcısı arasında adından da anlaşılacağı gibi duygusal bir bağ oluşturmak. Bir diğer kriter ise Hyundai’nin yeni nesil modellerinde vurguladığı ayırt edici yeni görünümle sıradanlıktan uzaklaşmak. Böylelikle, Yeni i20’ye dinamik görünümlü ön ve arka tamponlarının yanı sıra yeni radyatör ızgarası da şık bir karakter sağlıyor.

Yeni i20 ilk bakışta yeni far grubuyla farklılaşıyor. LED ön ve arka farlar i20’nin çarpıcı ve özgün tasarımını öne çıkartırken, mercekli sis farları ve üçgen havalandırma kanalları da ön bölümde güç temasını oluşturuyor. Kama şeklindeki gündüz sürüş farları ve elmas tarzı ön ızgara ile i20 tasarım bütünlüğüyle dikkat çekerken geriye doğru yükselen omuz çizgisiyle de karakteristik C sütununa ideal bir şekilde uzanılıyor.

Yan tarafta ise cesur bir karakter çizgisi ve benzersiz C sütunu tasarımı ile oldukça çekici bir görünüm sunuluyor. Sert ve çıkıntılı bu hat, otomobili dururken bile hareketliymiş gibi hissettiriyor ve atletik duruş açısından müthiş bir anlam katıyor. Tasarımın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise Z formundaki arka bölüm. C sütunuyla bagaj kapağı arasındaki bu bağlantı, yine Z şeklindeki stop lambalarıyla destekleniyor. Dinamik oranlar, otomobilin genişliğini ve sportifliğini artırırken aynı zamanda görünürlüğü de zirveye taşıyor.

Yeni i20’nin boyu 5 mm uzayarak 4.040 mm’ye, aks aralığı ise 10 mm artarak 2.580 mm’ye çıkarılmış. 1.775 mm’lik genişliği ile ikinci jenerasyona göre 41 mm genişleyen i20, iç mekanında ön sırada 30 mm, arka sırada ise 40 mm ilave omuz genişliği sunuyor. Ayrıca, arka diz mesafesi ise 27 mm artarak 882 mm’ye ulaşıyor. Sportif tasarım felsefesi gereği 24 mm daha alçak bir tavan çizgisine sahip olan aracın bagaj hacmi ise 51 litre artarak 352 litreye çıkmış. İhtiyaç halinde katlanan arka koltuklar ise yatırıldığı zaman toplam 1.165 litre hacim sunuyor.

Kullanıcılarına siyah tavan renk opsiyonuyla beraber 17 farklı renk kombinasyonu sunan Yeni i20’deki 17 inçlik şık jantlar da sportifliği ve dinamizmi artıran bir diğer detay. Donanım seviyesine göre değişkenlik gösteren bu jantlar, Hyundai modellerindeki tasarım farklılığının en büyük mimarlarından biri olarak da öne çıkıyor.

Fark oluşturan geniş iç mekan

Bir dizi iyileştirme ile dikkat çeken Yeni i20’nin iç mekanı, araç içerisinde geçirilen zamanın daha  kaliteli olmasına olanak sağlıyor. Hyundai tasarımcıları, kabinde yeni ve çekici bir görünüm katarken, buna paralel olarak oturma alanının şık oranlarını yansıtmak için yenilikçi, estetik ve teknik çözümler aradılar.

İç mekan, usta bir heykeltraşın elinden çıkan bir sanat eserini andırırken her zamankinden çok daha çekici görünüyor. Tasarımın öne çıkan özelliklerinden biri de yüksek ve sürücü odaklı gösterge panelini kaplayan yatay hatlar. Bu özellik ön yüzün kaygan ve geniş görünmesini sağlayarak ona sıradışı bir görünüm kazandırıyor.

Yeni i20’nin kapıları, doğada bulunan şekillerden esinlenerek gösterge panelini zarif ve duygusal bir şekilde kucaklıyor. Kapıların bu özel yapısı, gösterge paneli bölümüyle mükemmel bir uyum sağlarken, rafine direksiyon simidi, modern dijital göstergeler gibi donanımlarla desteklenmeye devam ediyor. Kullanılan yeni döşemeler ve kabindeki renk vurguları da iç tasarımdaki diğer materyaller ile uyuşuyor. Ayrıca, yeni mavi LED ortam ışığı teknolojisi sayesinde geceleri hoş bir iç aydınlatma da sunuluyor. Daha üst sınıf Hyundai modellerinde de kullanılan dört kollu spor direksiyon simidi ise otonom araçlar ve motorsporlarından izler taşıyor. Segmentte ilk defa sunulan kablosuz akıllı telefon yansıtma fonksiyonu, kablosuz şarj ile desteklendiğinde pratikliği de artırmış oluyor.

Yeni i20’de yer verilen BOSE ses sistemi de diğer çarpıcı özelliklerden biri. Dijital ses işlemcisine sahip dahili amfi sistemi, 8 hoparlör ile birlikte sunuluyor. Ön merkez ve arka subwoofer ile birlikte araçtaki tüm yolculara hitap eden bu akustik düzen, daha kaliteli bir müzik dinlenmesine olanak sağlıyor.

Yeni i20 geliştirilirken iç mekandaki teknolojik donanımlar ve modern çizgiler, segment sınırlarını zorlayacak şekilde temalandırılmış. Pedal tasarımı, en üst seviyedeki ikiz 10,25 inç ekranlar, orta donanım seviyesindeki 8 inç dokunmatik ekran, sürücü odaklı kokpit tasarımı, mavi ambiyans aydınlatma, ön havalandırma kanallarının ve kapı trimlerinin bütünleşik çizgileri, i20’yi bir önceki jenerasyondan oldukça ayıran en belirgin detaylar.

 

Bunun dışında, Hyundai Smart Sense aktif güvenlik özellikleri de i20’de yerini alıyor. Ön çarpışma önleme yardımcısı ve şerit takip asistanı gibi sürüşe aktif müdahale eden sistemlerin yanında, sürücü yorgunluk uyarısı, uzun far asistanı gibi destek sistemleri de güvenlik adına sunulan donanımlar. Trafik ışıklarında durulduğunda öndeki aracın hareketini uyaran sistem, trafiğin aksamasını da engelliyor. Ayrıca, arka yolcu/eşya uyarısı ise segmentte ilk defa sunuluyor. Arka koltukta telaşla unutulan eşya yada evcil hayvanlar sürücüsüne sesli olarak hatırlatılıyor. Böylelikle, olası hırsızlık gibi talihsizliklerin veya benzeri üzücü olayların yaşanması da önlenmiş oluyor.

Yeni platformla birlikte gelen yeni motorlar

Hyundai’nin izmit fabrikasında ürettiği i20 modeli, BC3 kasa koduyla ve yepyeni bir platform ile geliyor. Model için özel olarak geliştirilen bu platform, daha rijit ve daha dinamik bir sürüş için ekstra mukavemetli çelikten üretiliyor. Hyundai’nin kendi ürettiği bu sağlam çelik, burulmalara ve kazalarda yaşanabilecek olası bükülmelere karşı daha dayanıklı. Bağlantı ve kaynak noktaları geliştirilen Yeni i20, böylelikle sınıfının en güvenilir modellerinden biri olmayı hedefliyor.

Hyundai, ikinci jenerasyona göre güç paketlerinde de yenilenmeyi tercih etmiş. Daha önce de kullanılan 1.4 litrelik 100 PS’lik atmosferik motor, bu kez 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzımanla tercih edilebiliyor. 6 ileri otomatik şanzıman, ikinci jenerasyondaki (2014-2020 arası) 4 ileri otomatik versiyona göre yüzde 9’a kadar daha az yakıt tüketimi sağlıyor. Turbo beslemeli 1.0 litrelik benzinli motor ise 7 ileri DCT şanzıman ile tercih edilebilirken, eklenen en önemli özellik ise 48V hafif hibrit sistemi.

Bu motor 0,4kW gücünde 48 Volt’luk Lityum-İyon bataryaya sahip. Bu batarya, aracın stepne havuzunda konumlandırılmış ve kullanılan sistem 12kW gücündeki hibrit jeneratörü ile kayış sistemini tahrik ediyor. Araçtaki 48V hibrit sistemi, ilk marş harici start esnasında kayışı tahrik ederek motorun ideal yanma öncesi konumuna gelmesini sağlıyor. Böylece, motoru daha erken devreden çıkartmak, daha yüksek devirde devreye almak, motoru rölantiye alarak ya da kapatarak süzülme yapmak mümkün oluyor. Normal 1.0 litre turbo motora kıyasla yüzde 10’a kadar daha az yakıt tüketen bu sistem, B segmentinde bir ilk.

Hyundai Yeni i20’de üç ana (Jump, Style, Elite) üç de opsiyon paketi (Style Plus, Design, Elite Plus) olmak üzere toplam 6 farklı donanım seviyesi bulunuyor. Her türlü kullanım özelliklerine göre ihtiyaçları karşılayabilen bu seçeneklerin ortak amacı maksimum konfor ve pratiklik sunmak.

Ickkyun Oh: İzmit’te 2 milyondan fazla araç ürettik

Hyundai Assan Başkanı Ickkyun Oh, yeni modelin basın toplantısında yaptığı konuşmasında bazı önemli noktalara değindi. Oh, “Hyundai Motor Company’nin denizaşırı ülkelerdeki ilk üretim tesismi olarak Hyundai Assan İzmit Fabrikamız’da tam 23 yıldır üretim gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 2 milyon adetten fazla aracı bantlarımızdan indirdik. Şu an ürettiğimiz i10 ve i20 modellerimizi Türkiye kadar Avrupa, Orta Doğu ve Afrika başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyoruz” dedi.

Sözlerine yeni modelleriyle ilgili açıklamalarla devam eden Ickkyun Oh, “Bugün, geliştirme aşamalarını tamamladığımız ve Türkiye yollarına çıkmaya hazır olan üçüncü nesil i20’yi tanıtmaktan kıvanç duyuyoruz. Ayrıca, Yeni i20’nin Türkiye ve Kore’nin ekonomik gelişimine ve güçlü dostluğuna büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Yaşanılan sürece rağmen iki ülkenin bu projeyi başarıyla tamamlamış olması bizleri gururlandırıyor” dedi.

Yeniliklerimiz bu iki modelimizle de sınırlı kalmayacak

Hyundai Assan Başkanı Ickkyun Oh, konuşmasında sektör için oldukça önemli sayılacak açıklamalara da yer verdi. “Yeni araçlarımız kısa bir süre içinde tanıtılacak. Bizi en çok heyecanlandıran model ise elbette B-SUV olacak. Yeni i20’nin platformu üstüne geliştirilen bu aracımızın üretimine 2021 yılı Mart ayında başlayacağız. Üretim hattımızdaki üçüncü model olacak bu aracımızı Türkiye kadar öncelikle Avrupa olmak üzere tüm bölge için sadece biz üreteceğiz. İsmini ve detaylarını açıklamak üzere sizlerden biraz daha zaman rica ediyoruz. Ancak Türkiye pazarını ön planda tutarak hazırladığımız özellikleriyle, Türk tüketicisinin istek ve beklentilerine her yönüyle cevap verebilecek bir araç olacağına inanıyoruz”.

“Ayrıca bildiğiniz üzere Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan i20 WRC’nin gövdesini ve altyapısını biz sağlıyoruz. Şampiyonada yarışan aracımızdan elde edilen tecrübeler sayesinde performans otomobillerimiz hazırlanıyor. Bu doğrultuda yeni çıkacak i20 N ve N Line modellerimizi de Şubat 2021’den itibaren yine biz üreteceğiz. Yeni i20 projesinin böylece toplam yatırım tutarı da 171 milyon Euro’nun üstüne çıkmış olacak”.

 

Murat Berkel: Hyundai i20 Türkiye’de çok seviliyor

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, pazara sundukları yeni modelle ilgili olarak şunları söyledi. “Türkiye’de üretimine başladığımız günden bugüne kadar en yüksek adette üretip ve yine en yüksek adette ihraç ettiğimiz modelimiz i20 oldu. Ayrıca iç pazarda da yaklaşık 160 bin adetlik yüksek bir satış rakamına ulaşmayı başardık”.

“Türk tüketicisinin hala en beğendiği araçlardan biri olan i20 modelinin üç neslini de burada üretmek ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak bizi son derece gururlandırıyor. Duygusal değerleri en üst seviyeye çıkararak gövde yapısını, dizaynı ve teknolojiyi harmanlayan yeni tasarım dilimizle müşterilerimizin beklentilerini en üst seviyede karşılamayı hedefliyoruz. Çünkü, Yeni i20’yi Türkiye’de üreterek yine bu ülkede en iyi şekilde satışa sunuyoruz. Yeni i20’nin Türk tüketicisinin de heyecanını ateşleyeceğine inanıyoruz. Bu sebeple sloganımızı “Heyecanı Yeniden Keşfet” olarak belirledik”.

Yeni i20 ile birlikte hedeflerimiz de her zamanki gibi yüksek. Bu doğrultuda son çeyrekte Türkiye’de 5 bin adet i20 satmayı hedefliyoruz. Amacımız i20’yi tekrardan ait olduğu yere, B-segmentinin zirvesine taşımak”.

Yeni i20’nin fiyatları 158 bin 500 TL’den başlıyor ve motor seçeneği ile donanıma göre 231 bin TL seviyesine kadar çıkıyor.

Teknik Özellikler 

Donanım Paketleri

i20 BC3 DONANIM ÖZELLİKLERİ JUMP STYLE ELITE
GÜVENLİK
ABS + EBD + BAS S S S
ELEKTRONİK DENGE KONTROL PROGRAMI (ESP) S S S
ARAÇ STABİLİTE YÖNETİM PROGRAMI (VSM) S S S
YOKUŞ KALKIŞ DESTEK SİSTEMİ (HAC) S S S
LASTİK BASINÇ GÖSTERGESİ (TPMS) S S S
ACİL DURUM FREN SİNYALİ (ESS) S S S
ÇOKLU ÇARPIŞMA ÖNLEME FREN SİSTEMİ (MCB) S S S
SÜRÜCÜ VE ÖN YOLCU HAVA YASTIKLARI S S S
YAN VE PERDE HAVA YASTIKLARI S
YÜKSEKLİK AYARLI ÖN EMNİYET KEMERLERİ S S
UZUN FAR ASİSTANI (HBA) PLUS
ŞERİTTEN AYRILMA UYARI SİSTEMİ (LDWS) PLUS
ŞERİT VE YOL TAKİP ASİSTANI (LKA) PLUS
ÖN ÇARPIŞMA ÖNLEME YARDIMCISI (YAYA VE BİSİKLET ALGILAYICILI) (FCA) PLUS
ACİL DURUM FREN SİSTEMİ (AEB) PLUS
SÜRÜCÜ YORGUNLUK TESPİTİ (DAW) PLUS
ARKA YOLCU/EŞYA UYARISI 3,5”/10,25” Süpervizyon göstergeler ile
İÇ DONANIM
START & STOP SİSTEMİ 1.0 T-GDI 48V Sistemi ile
DİREKSİYONDAN KUMANDALI MÜZİK SİSTEMİ S S S
DERİNLİK VE YÜKSEKLİK AYARLI ELEKTRİK DESTEKLİ DİREKSİYON S S S
DERİ DİREKSİYON VE VİTES TOPUZU S S
3,5” EKRANLI RADYO VE MP3 ÇALAR S S
8″ DOKUNMATİK EKRANLI BİLGİ EĞLENCE SİSTEMİ S S
10,25” DOKUNMATİK EKRANLI NAVİGASYON SİSTEMİ PLUS
KABLOSUZ ŞARJ SİSTEMİ PLUS S
3,5″ GÖSTERGE İÇİ BİLGİ EKRANI (MONO LCD) DCT ile S
10,25” DİJİTAL GÖSTERGE EKRANI PLUS
KÖPEKBALIĞI ANTEN PLUS
BLUETOOTH BAĞLANTISI S S S
USB VE AUX GİRİŞİ S S S
ÖN VE ARKA USB ŞARJ GİRİŞİ S S
HOPARLÖR ADEDİ 4 6 6
BOSE PREMIUM SES SİSTEMİ (MERKEZ VE SUBWOOFER İLE 8 HOPARLÖR) PLUS
MAVİ İÇ MEKAN AYDINLATMASI S
YOL BİLGİSAYARI S S S
HIZ SABİTLEYİCİ VE HIZ LİMİTLEYİCİ S S S
ELEKTRİKLİ ÖN VE ARKA CAMLAR S S S
SÜRÜCÜ TARAFI TEK DOKUNUŞLU ELEKTRİKLİ CAMLAR S S
MANUEL KLİMA S S S
ELEKTRONİK KLİMA & OTOMATİK BUĞU ÖNLEME S
GERİ GÖRÜŞ KAMERASI (DİNAMİK YÖNLENDİRMELİ) S S
OTOMATİK KARARAN İÇ DİKİZ AYNASI S
YAĞMUR SENSÖRÜ S
OTOMATİK YANAN FARLAR S S S
ÖN KOL DAYAMA & EŞYA GÖZLERİ S S
IŞIKLI MAKYAJ AYNALARI S S
TEK PARÇA KATLANAN ARKA KOLTUKLAR VE SABİT BAŞLIKLAR S
60 / 40 KATLANABİLEN ARKA KOLTUKLAR VE HAREKETLİ BAŞLIKLAR S S
BAGAJ DÜZENLEYİCİ 48V ve BOSE ile zorunlu
DIŞ DONANIM
185 / 65 R15 LASTİK, 15″ KAPAKLI JANTLAR S
195 / 55 R16 LASTİK, 16″ ALAŞIM JANTLAR S
215 / 45 R17 LASTİK, 17″ ALAŞIM JANTLAR PLUS S
GÜNDÜZ SÜRÜŞ FARLARI S
LED GÜNDÜZ SÜRÜŞ FARLARI S S
FULL LED ÖN FARLAR & STATİK DÖNÜŞ FARLARI  (MFR LED) PLUS S
LED ARKA STOP FARLARI PLUS S
MERCEKLİ ÖN SİS FARLARI PLUS S
ARKA SİS FARI S S S
İKİ YÖNLÜ AÇILIR TAVAN PLUS S
RENKLİ CAMLAR S S S
KARARTILMIŞ ARKA VE ARKA YAN CAMLAR PLUS S
ARKA PARK SENSÖRÜ S S
GÖVDE RENGİ YAN  AYNALAR VE KAPI KOLLARI S S S
ELEKTRİKLİ VE ISITMALI YAN AYNALAR S S S
YAN AYNALAR ÜZERİNDE SİNYALLER S S
OTOMATİK KATLANABİLEN DIŞ DİKİZ AYNALARI S
AKUSTİK ÖN CAM FİLMİ PLUS
KAPUT ALTI İZOLATÖRÜ  1.0 T-GDI ve 48V ile
LASTİK TAMİR KİTİ S 48V ile zorunlu
KÜÇÜK BOY YEDEK JANT VE LASTİK (48V HAFİF HİBRİT HARİÇ) S S
PARLAK CAM CITALARI S

 

i20 (BC3) TEKNİK TABLO
1.4 MPI 1.0 T-GDI 1.0 T-GDI 48V MHEV
Motor & Şanzıman MOTOR TİPİ Benzinli, Sıralı Tip
Çok Nokta Enjeksiyonlu
Benzinli, Sıralı Tip
Turbo Beslemeli Doğrudan Püskürtmeli
Benzinli, Turbo Beslemeli
48V Hafif Hibrit Sistem
MOTOR HACMİ (cc) 1.368 998
SİLİNDİR / VALF ADEDİ 4 / 16 3 / 12
PİSTON ÇAPI x STROK (mm) 84 X 72 84 X 71
SIKIŞTIRMA ORANI 10,5
MAKSİMUM GÜÇ (kW / d/dk) 73,6 / 6.000 73,5 / 4.500 ~ 6.000
MAKSİMUM GÜÇ (ps / d/dk) 100 / 6.000 100 / 4.500 ~ 6.000
MAKSİMUM TORK (Nm / d/dk) 134 / 4.000 172 / 1.500 ~ 4.000
ELEKTRİK MOTOR MAKSİMUM GÜÇ / VOLTAJ 12,2 kW – 48 V
ELEKTRİK BATARYASI KAPASİTESİ 0,44kWh (9,7Ah)
VİTES 6 İleri Düz 6 İleri Otomatik 7 İleri DCT
DEBRİYAJ SİSTEMİ Kuru Tip,
Tek Sürtünme Plakalı
Islak Tip,
Tork Konvertörlü
Kuru Tip,
Çift Sürtünme Plakalı
Tüketim & Performans MAKSİMUM HIZ (km/s) / Ulaşılan Vites 176 / 5 185 / 6
HIZLANMA (s) 0 – 100 (km/s) 12,2 12,9 11,4 11,4
YAKIT TANKI KAPASİTESİ (Lt) 40
YAKIT TÜKETİMİ* (lt/100km)
(NEDC)
Şehir İçi 7,2 7,8 6,3 5,6
Şehir dışı 4,8 5,1 4,6 4,2
Birleşik 5,7 6,1 5,2 4,7
CO2 EMİSYONU** (gr/km) Birleşik 131 140 120 108
EMİSYON SEVİYESİ Euro6D
Yürüyen Aksam GÜÇ AKTARIMI Önden Çekiş
DİREKSİYON SİSTEMİ Elektrik Destekli Direksiyon
ÖN SÜSPANSİYON Bağımsız Mac Pherson Tipi, Helezon Yaylar, Viraj Denge Çubuğu & Gazlı Amortisörler
ARKA SÜSPANSİYON Çift Bağlantılı Torsiyon Çubuğu & Gazlı Amortisörler
FREN SİSTEMİ ABS + EBD (Elektronik Kontrollü Fren Gücü Dağılımı)
ÖN FREN / ARKA FREN 1.4 MPI Motor ile: 14″ Hava Soğutmalı Disk / 8″ Kampana
1.0T-GDI ve 48V Motorlar ile : 15″ Hava Soğutmalı Disk / 14″ Disk
JANT TİPİ  & LASTİK EBATLARI 15″ Kapaklı Çelik Jantlar ile  185 65 R15
16″ Alaşım Jantlar ile 195 55 R16
17” Alaşım Jantlar ile 215 45 R17
YEDEK LASTİK (Eğer varsa)* Yedek Lastik (Eğer Varsa): 3.5Jx15 + T125/80D15
Ağırlık &
Ölçüler
UZUNLUK x GENİŞLİK x YÜKSEKLİK (mm) 4.040 x 1.775 x 1.450 / AKS MESAFESİ: 2.580
YÜRÜR VAZİYETTEKİ AĞIRLIK (kg) Min-Maks*** 1.100 ~ 1.210 1.130 ~ 1.240 1.165 ~ 1.275 1.190 ~ 1.300
BAGAJ HACMİ (Lt) VDA 352 (Tamir Kiti ile) / 1.165 (Arka koltuklar yatar vaziyette)

 

#hyundai #hyundaii20 #yenii20 #i20 #yerlii20 #yerlihyundai