Monster Energy’nin sponsorluğunda 2017 FIA Dünya Rallycross Şampiyonasının ikinci ayağının organize edildiği, göz alıcı manzaralarla dolu Montalegre Parkurunu çevreleyen baş döndürücü çıkışlar ve tozlu inişler gibi, bu hafta sonunun final sonuçları da Monster Energy’nin desteklediği sürücüleri ve pisti ikiye böldü.

1493198821_Solberg_WorldRX_2017_Montalegre_MCH_0073

 

Genç yıldız Johan Kristofferson yarışı birinci sırada bitirip podyumda üçüncülüğünü kutlarken, takım arkadaşı İsveçli PSRC Volkswagen pilotu Petter Solberg’in Portekiz’de podyuma çıkma umutları hüsranla sonuçlandı. Hafta sonunun büyük finalinde yavaşça delinen lastik, Petter’in epik performansını sonlandırarak, yarışı altıncı sırada tamamlamasına neden oldu.

1493198677_Block_WorldRX_2017_Montalegre_MCH_0069

Johan’ın podyuma çıkmasına rağmen, bu bölünmüş sonuç, PSRC Volkswagen için yarışan ikilinin umduğundan çok uzaktı. Cumartesi günü birinci ve ikinci çeyrek boyunca diğer tüm pilotları arkalarında bırakan Johan ve Peter, gün sonu sıralamasında birinci ve ikinci sırada yer alırken, Johan en fazla puanı topladı ve günün en hızlı turuna imza attı.

Fakat ikili, haftasonunun final sonucu ve 600bhp Polo süper otomobillerinin yakaladığı ivme ile teselli bulabilir. Daha iyi başlangıçlar ve virajları daha yüksek hızlarla almaları, şampiyonanın Almanya’da düzenlenecek olan bir sonraki turunda ulaşacakları başarının habercisi niteliğinde. Bunun sebebi sadece PSRC Volkswagen İsveç’in akımlar Şampiyonasında dokuz puanlık farkla lider olması değil.

1493198775_Solberg_WorldRX_2017_Montalegre_MCH_0061

Hoonigan Racing Division’a bakınca da #PortugalRX’in tezatlarla dolu havasının devam ettiğini söyleyebiliriz. Patlak lastik ve parkur sorunlarıyla dolu zorlu bir haftasonu, Andreas Bakkerud ve Ken Block’un yarışı onuncu ve on birinci sıralarda kapatmasına neden oldu.

2017 model Ford Focus RS RX araçlarının üstün yönlerini sonuna kadar kullanan ikili, büyük bir gayret göstererek haftasonu gerçekleşen yarı finallerde sıralamayı alt üst ederek herkesi şaşırtmayı başardı. Pazar günü yorucu Portekiz güneşinin altında ve 16.000 kişiden oluşan güçlü bir seyircinin önünde piste çıkmak, genel sıralamada Ken’in on beşinci, Andreas’ın ise yirminci sırada yer aldığı birinci güne kıyasla kesinlikle memnun edici bir değişimdi.

1493198759_Kristoffersson_WorldRX_2017_Montalegre_MCH_0215

Andreas’ın dördüncü çeyreği birinci sırada tamamlaması, Ken’in de dokuzuncu ve dördüncü sırada tamamladığı turlar, her iki sürücüyü de yarı finallere taşımak için yeterliydi. Ne yazık ki Ford Performance desteğiyle yarışan ikilinin yolculuğu burada sona erdi. Ken, Kevin Hansen’le girdiği zorlu mücadelenin sonunda yarı finallerden elendi. Andreas ise Toomas Heikkinen ve Janis Baum’un hamleleri dolayısıyla parkurdan çıkarak yarı final ikinci tur mücadelesinin dışında kaldı.

#Johan #PSRCVolkswagen#FordFocusRSRX #AndreasBakkerud #KenBlock #PetterSolberg