Tek kelimeyle seri!

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bir araç için yapılan iyi, orta ve kötü değerlendirmesini baz alırsan yeni Ceed benim şüphesiz “iyi” olarak sınıflandırabileceğim bir araç. Kullanmadan önce performans anlamında beklentilerim, bana sunduklarından daha azdı. Özellikle 134 beygir ve 7 ileri vites bir araba olduğunu görünce, performans için ufak sinyaller vermeye başlamıştı.

Araçta ilk sürüşte dikkatimi iki önemli nokta cezbetti. Birincisi sert olmasına rağmen süspansiyonların sarsıntıları minimum şeklinde hissettirmesi. İkincisi ise motor sesinin normal bir dizel araca göre çok az olması. Bu gidişle dizel araçları sesinden tanıyanlar ileride daha çok yanılacaklar J

Bir önemli nokta ise vites geçişlerinde. Ekrana baktığımda birden kendimi 6. Viteste bulduğum zamanlar oldu. Burada vites ve konforun uyumu da göze çarpıyor.

İç tasarım

Araca bindiğinizde zaten sizi üzerinde bir sürü tuşları olan direksiyon karşılıyorJ hepsinin kullanımı gayet rahat. Direksiyon demişken, gösterge panelinde bulunan hayalet kadranın cazibesine değinmeden geçemeyeceğim. Artık özellikle spor modellerde daha çok görmeye başlayacağımız bu özellik, aracın göze çok daha güzel hitap etmesini sağlıyor.

Direksiyon ve gösterge panelindeki bu başarı kafanızı biraz sağa doğru çevirdiğinizde yerini hayal kırıklığına bırakıyor. Bu kadar güzel bir iç tasarıma, teyp kısmındaki boşluk ve ufak LCD Multimedya Ekran yakışmamış. Kenarlardaki boşluklar LCD ekranı daha büyük yaparak kapatılabilir veya daha başka bir çözüm bulunabilirdi.

Aynalı ve aydınlatmalı sürücü ve yolcu güneşlikleri, panoramik cam tavan, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon simidi, Cruise Control, yol bilgisayarı ve akıllı park sistemi gibi özellikler, Ceed’in ufak ama önemli ayrıntılarından.

Performans

1.6 CRDI motora sahip ve 300 Nm’lik bir tork üreten 136 beygir bir Cee’d nasıl gider? Yazımın başında da belirttiğim gibi, yol tutuşu ve seriliği, araçta beni en çok cezbeden noktalar. Yakıt tüketimine geldiğimizde ise test sürüşümüz boyunca ortalama 7 litrelik bir tüketim söz konusuydu. Bunu test verisi olarak kabul ettiğimizde normalinden biraz daha fazla çıkması gayet doğal. Ayrıca manuelinden ortalama 2 litre daha fazla yakıyor ama konforlu vites geçişleri hissettirmemesi ve sorunsuz bir şanzıman sahip 7 ileri otomatik vites olması göz önüne alındığında sınıfı bir hayli geçiyor. 0-100 Km Hızlanma 10.6 sn. de çıkan yeni Ceed, maksimum 200 km/s hıza ulaşabiliyor.

Dış görünüm

Ceed bugüne kadarki örneklerine nazaran daha modern bir araçla karşımızda. Kendine has ızgarasına ek olarak şık ön farlar ve uyumlu yuvarlak sis farları önden bakışta ilk dikkati çeken noktalar. Ayrıca far kenarlarında bulunan yuvarlak led aydınlatmalar araca ayrı bir hava katmış. Ama hala farlar sarı renkte yanıyor. Bunu mutlak suretle beyaz led yapması, KIA için bir avantaj oluşturacaktır. 16 ve 17 inç büyüklüğündeki şık, alaşım jant tasarımı ise bütün modellerde yer alıyor.

Tabi ki dış görünümde en etkileyici kısımların başında panoramik tavan geliyor. Zaten görünüşüyle spor bir izlenim veren araca bu özellik ekstra bir performans hissiyatı veriyor. Bu özellik görüş açısını da ayrıca pozitif etkiliyor.

Sonuç

Konfor, yol tutuşu ve güvenlik anlamındaki gelişmiş özellikleri bulunan, bunun yanında Akıllı Park Yardım Sistemi gibi kolaylıkları da sürücülerine sunan Cee’d ile KIA, müşterilerine özel 5 yıl ve 150.000 km garanti veriyor. 2014’ten beri Avrupa genelinde 75.000’in üzerinde satarak, hâlâ KIA’nın en çok satan araçları arasında yer alan bu aracın alternatiflere göre oluşan listesine http://www.kia.com.tr/yeniceed/fiyat-listesi linkinden ulaşabilirsiniz. Fiyat aralığı 75.600 – 95.750 TL arasında değişen yeni Cee’d, sınıfının en başarılı otomobilleri arasında yerini aldı bile. Teşekkürler KIA…

Unutmayın; Emniyet kemeri sizi koltuğa değil, hayata bağlar…

Enes Karadayı

#EnesKaradayı, #OtoTest, #KIA, #Ceed