Pirelli P Zero Turuncu sert, P Zero Beyaz orta ve P Zero Sarı seri ile 12-14 Mayıs tarihlerinde İspanya Grand Prix’nin koşulacağı, uzun ve hızlı virajları kadar aşındırıcı yüzeyinin ve sıcak hava olasılığının lastiklere yüklediği zorluklarıyla bilinen Katalonya Pisti’nin zorlu koşullarını yenmeyi amaçlıyor.1494492301_F1___spanya_GP

Performans lastiklerinde dünyanın lider firması Pirelli, bu yıl ilk kez P Zero Orange sert, P Zero White orta ve P Zero Yellow yumuşak olmak üzere üç farklı sertlikteki Formula 1 lastik serisini İspanya Grand Prix’de piste çıkaracak. 12-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek İspanya Grand Prix’de, Pirelli’nin yeni serisi, Katalonya Pisti’nin zorlu koşullarında ilk kez boy gösterecek. Takımların düzenli test alanı olan, iki ay önceki son yarıştan bu yana değişiklerin gerçekleştiği Barselona pisti, parkuru iyi bilenleri şaşırtabilir. 1494492311__L0U0203

Bu yıl pek çok takım, küçük değişikliklerden neredeyse tamamıyla yeniden tasarıma kadar farklı özelliklere sahip B spesifikasyonlu yarış otomobillerini Barselona’ya getirecek. Yarışta 7 set en yumuşak hamur, 4 set orta hamur ve 2 set en sert hamur lastik kullanılacak.

Otomobil Yarışları Bölüm Başkanı Mario Isola, yarış hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Bu, tüm takımların lastik tercihlerinin sabit olduğu son yarış. Monako’dan itibaren pilotlar önermek istedikleri her lastiğin hamur tipi için kendi tercihlerini yapıyorlar. Her ne kadar Barselona çok iyi bilinen bir pist olsa da otomobillerin aerodinamik evrimi, İspanya’ya getirilen en son yükseltme paketleri ile birlikte düşünüldüğünde performansın artması ama bozulma düzeylerinin de testlere göre daha yüksek olabileceği anlamına geliyor. Hava koşulları da Şubat ayına göre daha sıcak olacak.”

LASTİK AÇISINDAN PİST

  • Takımların uygulamaya karar verdiği son stratejiler, testlere kıyasla lastik davranışını değiştirebiliyor.
  • Testler sırasında orta ve yumuşak versiyonlar arasında 1.5 saniyeden fazla bir fark oluştu, ancak bu sürenin kısalma olasılığı bekleniyor.
  • En çok ön sol çalışıyor: ön sınırlı pist.
  • Geleneksel olarak yüksek aşınma ve bozulma nedeniyle birden fazla pit stop yapılma olasılığı oldukça yüksek.
  • Takımlar yüksek bastırma kuvveti (downforce) uyguladığı için lastiklere hem dikey, hem yatay yük ekleniyor.

Yarışın ardından Pirelli’nin 2018 test programı devam ediyor: Renault ve Toro Rosso, sırasıyla Salı ve Çarşamba günü koşuyor.   

 #Pirelli, #GrandPrix, #KatalonyaPişti, #İspanya, #Lastik