Operasyonel Kiralama

Operasyonel kiralama faaliyetlerinin Türkiye’de yaygınlaşmaya başlaması merak uyandıran soruyu da gündeme getiriyor: “Şirketler için satın almak mı kiralamak mı avantajlı?” KOBİ’lerin gerek operasyon gerekse finansal açıdan değerlendirerek tercih ettiği operasyonel araç kiralama, Türkiye’de hatırı sayılır holdingler tarafından da ilgi görüyor.

ÖTV oranlarının artmasından sonra daha çok şirketin araç satın alma fikrinden operasyonel kiralamaya yönlenmesi bekleniyor. İlk 3 çeyrekte araç sayısı 306 bin 400’e ulaşan ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 büyüyen sektör, pazarın global çaptaki oyuncularından ALD Automotive’i de filosundaki araç sayısını 18 bine yükseltmeye yöneltti.

Şirketlere ve kurumlara finansal kaynaklarını kendi işlerine yönlendirme imkanı sunan operasyonel araç kiralama sektörü, sabit aylık kira bedeli ile filo maliyetlerinin kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Araçların kira dönemi sonunda iade edilebilmesi şirketleri yüksek özel tüketim vergilerinden muaf tutarken, aynı zamanda kasko, trafik sigortası, motorlu taşıtlar vergisi de kiralama şirketleri tarafından ödeniyor. Pazardaki kiralama şirketlerinin sayısı yükseldikçe rekabet ortamında hazırlanan kampanyalar yine şirketlere ve kurumlara fayda sağlıyor. Finansal avantajların yanı sıra servis, hasar onarım, tescil, HGS – OGS işlemleri ve yakıt yönetimi gibi birçok operasyonel hizmet, araç satın almaya karşı fark oluşturuyor.

1481020078_Operasyonel_Arac_Kiralama

Holdingler de araç kiralamayı tercih ediyor

Sektördeki hizmetlerin KOBİ’ler tarafından tercih edilmesi olağan karşılanırken, operasyonel araç kiralama faaliyetlerinin holdingler tarafından ilgi gördüğü de bir gerçek. Fransa merkezli Societe Generale Bank’ın yüzde 100 iştiraki olarak faaliyet gösteren ALD Automotive CEO’su Shane Dowling, yeni görev yeri Türkiye’deki operasyonel araç kiralama sektörü ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Dowling, “Türkiye’de edindiğim izlenimler, ülkede halen satın alma ve operasyonel kiralama arasındaki farkların tartışıldığını gösterdi” dedi. Dowling açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bugün bir araç peşin alınırsa tamamı, kredi ile satın alınırsa bir bölümünün peşin ödenmesi gerekiyor, aylık faiz oranları da eklendiği zaman firmanın bütçesinde ciddi kaynak ayırmak ihtiyacı doğuyor. Operasyonel kiralamada ise aynı araç için aylık kiralama bedeli ile hem araç hem de hizmet kiralanmış oluyor. 3 yılsonunda iade edilen araç değer şirket için değer kaybı tedirginliği de oluşturmuyor. KDV oranı da mahsup edildiğinde şirket o kalemde de avantajlı duruma geçiyor. KDV dışındaki vergilerin, kasko ve sigortaların, araç bakım giderlerinin de bizler tarafından karşılandığı göz önüne alındığında operasyonel araç kiralama şirket ve kurumlar için satın almaya oranla daha avantajlı olduğu görülüyor. ÖTV’nin artması iyi hizmet sunan ve finansal yapısı güçlü olan operasyonel kiralama şirketlerini ön plana çıkartacaktır. Çünkü üst segment araçları yüksek adetlerde satın almak güçlü bir finans kaynağı gerektiriyor. ALD Automotive olarak bu durumu avantaja çevirmeye çalışacağız.”

1481020073_Operasyonel_Arac_Kiralama3

#OperasyonelKiralama, #ŞirketAracı, #AraçKiralama, #Kobi, #ALDAutomotive