YENİ SKODA YETİ 1.6 TDI(Dizel) DSG ŞANZIMAN TESTİ

Skoda’nın 4 yıl önce piyasaya sunduğu Yeti, yenilenen özellikleri ile tekrardan tüketicilerin karşısında. Yeti ve Yeti Greenline olarak 2 ayrı modeli bulunan araç Türkiye yollarına çıktı. Tasarımı yenilenen Yeti, güvenlik ve konfor bakımından da tekrardan elden geçirilmişe benziyor. Özellikle markanın ilk Suv modeli olma özelliğini taşıyan araçtaki en dikkat çekici özellik ise DSG şanzıman. 1,6 dizel 105 beygir gücündeki otomatik DSG şanzımana sahip araç, bu yüzden öne çıkacak bir model. Aracın iç hacim genişliği ve Suv model oluşu, tüketiciler tarafından ilgi duyulacağına benziyor.

450x300xyeni-yeti...jpg.pagespeed.ic.ZmI42jgLQ-

DIŞ TASARIM

4 yıl önceki modele göre daha keskin hatlara sahip olduğunu gördüğümüz yeni Yeti, aynı zamanda araba reklamlarında, ailesi ile seyahate çıkan babalar için uygun bir görünüme sahip. Geniş iç ve bagaj hacmi ile aileler için vazgeçilmez olmaya da aday olan Yeti, dış alandaki çamurlukları ve farları ile engebeli arazilerde bende varım dercesine çığlık atıyor.

yeni-yeti-iç.

KONFOR VE İÇ TASARIM

İçerisindeki yüksek koltuklar, araca giriş ve çıkışta yolculara kolaylık sağlıyor. Dokunmatik ekranı, kaliteli müzik sistemi, geri ve ileri manevralarda ki park asistanı gibi özellikler sürüş keyfini daha yukarı çıkartıyor.

yeni-yeti-ön-panel..

Climatronic klima sayesinde, hava kalitesi sensörü sayesinde, elektronik kontrollü Climatronic klima sistemi, dışardan alınan hava kalitesinin yetersizliğine göre içerideki havayı sirküle ediyor. Yeterli baş ve diz mesafesi sunan Yeti saklama alanları ve içerisindeki kromaj kaplamaları ile de sürücü ve yolculara konforlu yolculuklar sunuyor.

yeni-yeti-ön-panel

DSG ŞANZIMAN VE DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ

300x450xyeni-yeti-dsg.jpg.pagespeed.ic.OxYwV9fJP1

Yeni Yeti’nin en önemli özelliklerinden birisi, yakıt tüketimini en aza indirgeyen DSG şanzımanı. 1.6 litre TDI motor hem manuel, hem DSG otomatik şanzıman ile yakıt ekonomisi sunmayı hedefliyor. Ortalama 5,7 litre yakıt tüketimine sahip 105 Hp gücündeki motor, 250 Nm’lik tork değeri veriyor. DSG şanzıman seçeneği, Start&Stop ayrıcalığıyla düşük yakıt tüketimi sunuyor. Ayrıca özel sipariş ile  2.0 litre 170 ps  4×4 seçeneği de gelebiliyor.

yeni-yeti-ön-far
START-STOP ÖZELLİĞİ

Son model araçlarda yakıt tüketimini en aza indirgemek için geliştirilen Start-Stop özelliği, yeni Yeti’de de bulunuyor. Hemen devreye giren sistem ile yeni Yeti’nin yakıt tüketimindeki cimriliği, özellikle İstanbul trafiğinde işinize çok yarayacak. Aracın sürekli çalışıp durmasını istemeyenlere de, bu özelliği kapatmak sadece bir tuş kadar uzak.

300x200xyeni-yeti-arka-stop.jpg.pagespeed.ic.Qo280BBhIj

GÜVENLİK

Yeni Yeti geliştirilirken, araç güvenliğine de dikkat edilmiş.  Hatta bu yönü ile zorlu güvenlik testlerinden geçerek Euro-Ncap’ tan 5 yıldız almayı başarmış. Arabayı gece kullandığınızda gözünüze çarpan özelliklerden bir tanesi farlar. Viraj dönüşlerinde dönüş açısına uyum sağlayabilen döner modüllü Bi-Xenon farlar, görüş açısını olabildiğince arttırıyor. Aynı zamanda köşe dönüş özellikli ön sis lambaları da önemli bir aktif sürüş güvenliği sunuyor.

300x200xyeni-yeti-.jpg.pagespeed.ic.-ILRoIiDsf

Yeti’nin bir başka güvenlik özelliği ise geri viteste iken ortaya çıkıyor. Aracın müzik sistemindeki sesin şiddeti ne kadar fazla olursa olsun, geri vitesse taktığınız zaman otomatik olarak ses seviyesini düşürüyor ve dikkatinizin dağılmasını engelliyor. Bunların dışında ESP, EDS, ABS, ESBS ve ASR gibi elektronik sistemler, kazaların önlenmesinde son derece yardımcı olur. Diz hava yastığı ve arka yan hava yastıklarıyla 9 adete kadar çıkabilen hava yastıkları, sürücü ve yolcuları korumada etkin rol oynuyor.

400x267xyeni-yeti-arka-koltuk.jpg.pagespeed.ic.ebnarxaG2R

FİYAT

Test aracımız Yeni Skoda Yeti 1.6 TDI Elegance DSG fiyatı; 76,400 TL

400x267xyeni-yeti-arka.jpg.pagespeed.ic.hTXXq8_VbD

Unutmayın; Emniyet kemeri sizi koltuğa değil, hayata bağlar…

Enes KARADAYI

#EnesKARADAYI #test #ototest #yeti #skodayeti #skoda