Eğri oturup doğru konuşalım; BMW’nin yakın tarihine şöyle hızlı bir bakış attığımız zaman;  Coupe serilerinin Sedan ve Cabrio modellerinin her daim bir ‘tık’ altında olduğunu görüyoruz. İşte tam bu noktada devreye 4 serisinden 420d modeli giriyor ve ezber bozuyor… Bu sefer ‘gerçekten’ olmuş..! Bu seri tarihi değiştirir…

650x433xBMW-420d-xDrive.jpg.pagespeed.ic.oYlLe43hBM

BMW 420d xDrive tam da tasarımcılarının belirttiği gibi; “420d gerçek bir Coupe araç…” BMW 420d xDrive’ın direksiyonun başına geçer geçmez sportif havayı soluyor, üstün mühendislik hassasiyetine hayran kalıp, olaya direkt 1-0 yenik başlıyorsunuz zaten… İç tasarıma söylenecek söz yok gerçekten, özene bezene giydirilmiş bir parti çocuğu havasını çabucak hissediyor ve bu şıklığı kendinize yakıştırıyorsunuz. Şunu net anlıyoruz ki; BMW mühendisleri oupe serisini tasarlarken ellerini hiçbir şekilde korkak alıştırmamışlar. Kullanılan malzemelerin kalitesi tartışılmaz derecede üstün.

450x300xBMW-420d-xDrive-yan.jpg.pagespeed.ic.I5wRnjO3s6

BMW Coope her zaman taviz vermediği ilkesini bu seride de sürdürmüş. Aracın odak noktasını tabii ki de  sürücü oluşturuyor. Teknik, dinamik, tasarım, sürüş gibi analizlere geçmeden önce BMW 420d ile ilgili şunları net olarak belirtmek isterim; Araç normal coupe olarak bildiğimiz tasarımın dışında farklı bir hacme ve de rahatlığa sahip. Güvenlik maksimum seviyede, yakıt tüketimi BMW serilerinde alışık olmadığımız derecede düşük bir tüketim gösteriyor.  Aracın dizel olduğunu anlamanız için teknik özelliklerine bakmanız gerek. Sessizliği ve performansıyla sizi kandırabilir… Yukarıda da belirttiğim gibi; BMW 420d xDrive’ın sonuna bir de  ‘ezberbozan’ ilavesini eklemek gerekli…

550x459xBMW-420d-xDrive-hareketli.jpg.pagespeed.ic.rb77GQsV0O

Dış Tasarım

Harekete geçiren dinamizm; hareketsizken bile cezbediyor. BMW 4 Serisi Coupe’nin tasarımı, atletik duruşunu büyüleyici bir şekilde yansıtıyor ve gerçek sürüş keyfini ifade ediyor. Bana göre bu sözü yolculuk sırasında yerine getirmenin yanı sıra, beklentilerin çok daha ötesine geçiyor.

BMW-420d-xDrive-iç-kapı

BMW 420d xDrive, uzun aks aralığı ve kısa aks dışı mesafeleri ile kendinden emin bir otoritenin vücut bulmuş hali gibi… Arka koltuk üst yapısı, ayrıcalıklı coupe tarzını öne çıkarıyor. Arka kısma doğru dinamik şekilde uzanan düz tavan çizgisi ve otomobilin ortaya koyduğu duruş, yolculuk başlamadan önce dahi odaklanmış atletik yapıyı açığa çıkarıyor.

Uzatılmış motor bölümü kapağının kusursuz hatları, Coupe’ye klasik ve aynı zamanda yenilikçi atletik ruhunu kazandırmış. Özenle üretilmiş, parlak siyah renkli böbrek ızgaraları, dokuz adet geniş çubuk içeriyor. Yenilikçi bir karaktere sahip Full-LED Farlar gibi, böbrek ızgaraları da son derece düz ve belirgin şekilde geniş bir tasarıma sahip. Böylece BMW 4 Serisi’nin ön kısmı, çok daha yoğun ve güçlü bir etki oluşturuyor.

BMW 420d’nin arka kısmı, sportif ve çevik duyuları yansıtan geniş tasarımı ile etkileyici bir görüntü ortaya koyuyor. Otomobilin geniş duruşu ve düz tavan hattı atletik bir mükemmellik sağlamış.

350x233xBMW-420d-xDrive-arka-far.jpg.pagespeed.ic.Q6JcD-8RDk

Havalandırma, tamponların içine entegre edilmiş hava perdesi ile birlikte tekerlek yuvaları etrafındaki hava direncini etkili şekilde düşürüyor ve hava akımını ön tekerleklerden ileriye yönlendiriyor.

Aracın başarılı tasarımı, arka lambalara da yansımış. Sahip olduğu L şekli sayesinde arka lambalar, otomobilin tarzıyla uyumlu bir şekilde bütünleşiyor ve böylece 4 Serisi’nin güçlü bir etki oluşturan geniş tasarımını ön plana çıkarıyor. Dinamik stop lambaları ek bir güvenlik özelliği de sağlıyor; pedala hafifçe dokunulduğunda hafifçe, sert frenleme esnasında daha yoğun bir şekilde yanıyor..! Bmw 4.20 xDrive’nin Uzunluğu 4638 mm, genişliği 1825 mm, yüksekliği ise 1389 mm.

İç Tasarım

BMW-420d-xDrive-iç..

Aslında bana göre dış tasarıma söylenecek söz yok ama merak edenler için bir şeyler karalayalım; Her zaman ki gibi BMW’yi kullanırken odak noktası sizsiniz..!  Bu kural  4 Serisi’nde de bozulmamış… 420d xDrive’ı kullanırken otomobilin odak noktası haline geliyorsunuz ki, buda şöyle açıklanıyor;  “Çünkü iç tasarım, maksimum ergonomi sağlamak adına tam olarak sürücüye yönelik tasarlanmıştır ve sürücüyü odak noktasına yerleştiren sportif bir ortam sunar…”

Bunu sağlamak için iç tasarımda da en özel malzemeler kullanılmış; kaliteli Dakota deri veya çekici alüminyum iç kaplama şeritleri bunların başında geliyor. Tüm kontroller ergonomik bir şekilde sürücü etrafında toplanmış, böylece sürücü tüm fonksiyonlara sezgisel ve hızlı bir şekilde erişebiliyor.

BMW-420d-xDrive-iç

Yeni BMW 4 Serisi Coupe, kaliteli deriden üretilmiş spor koltuklarla donatılmış; böylece çeviklik içeren sürüş saf bir keyfe dönüşüyor. Koltuklar ve sırt desteği size uygun yükseklikte ve açıda ayarlanabiliyor, böylece en sportif sürüş tarzı için bile olağanüstü gövde desteği sağlanıyor. Standart koltuklarla karşılaştırıldığında, ayarlanabilir kalça desteği ile birlikte koltuklar üzerinde yer alan daha yüksek yastıklar ve sırt desteği, virajları hızla dönerken bile olağanüstü bir ergonomi ve yan destek sağlıyor.

BMW-420d-xDrive-iç-ön-panel
Belirtmeden geçmeyelim; Entegre baş desteği ve konforlu koltuklar sayesinde, arka tarafta oturan yolcuları da sportif bir sürüş duygusu bekliyor.

BMW-420d-xDrive-iç-kontrol-dügmesi

Aracın yenilikçi tasarımı sayesinde, iç tasarım tüm yolcuları konforlu bir şekilde sarıyor. Bu arada güvenlikte bu otomobilde en ayrıcalıklı biçimiyle hayat buluyor; kaliteli kapı şeritleri sportif bir ortam sunuyor ve çevikliği yansıtan kokpit tasarımı arka yolculara da gerçek anlamda ulaşılmasını sağlıyor. Ayrıca geri görüş kamerası, klima sistemi, müzik sistemi, yeterli baş ve diz mesafesi, açılır tavanı ve yeterli saklama alanlarıyla yolculuklarınızın keyfini-konforu sonuna kadar yaşıyorsunuz.

BMW-420d-xDrive-ön-far

Farlara dikkat..!

BMW 420d xDrive’da kullanılan Adaptif LED Far; vurgulu bir lamba, kısa huzme ve uzun huzme fonksiyonu, elektrokrom uzun farlar, LED sis lambaları, viraj ışıkları, sinyal lambaları, gündüz farları ve değişken ışık kontrolü özelliklerinden oluşuyor.Işık dağıtımı otomobilin hızıyla uyuşması için otomatik olarak ayarlanıyor ve direksiyon açısına göre belirleniyor. Işığın rengi gün ışığının rengiyle aynı; yolun optimum düzeyde ve homojen olarak aydınlatılmasıyla, bu özellik, gece sürüşlerinde görüş kabiliyetini geliştirerek yorgunluk faktörünü ortadan kaldırıyor. Dört adet far ışığı halkası otomobile ayrıcalıklı bir görünüm kazandırıyor.

MOTOR – PERFORMANS – TÜKETİM

BMW’nin dizel motorlarındaki TwinPower Turbo teknolojisi, gelişmiş enjeksiyon teknolojilerini ve tamamen değişken çıkış kontrolünü, gelişmiş verimlilik ve çok daha dinamik bir performans için yenilikçi turboşarj teknolojisi ile bir araya getiriyor. Tüm mevcut motorlar hafif alüminyum tasarıma ve bakım gerektirmeyen bir partikül filtresine sahip.

BMW-420d-xDrive-start-stop-çalıştırma

BMW 420d’de yer alan BMW TwinPower Turbo dört silindirli dizel motor, 184 bg’ye sahip. 380 Nm torkla, otomobil hareketsiz halden 100 km/sa’e 7,5 saniyede ulaşıyor (bizdeki otomatik şanzıman: 7,3 sn) ve 234 km/sa’lik azami hıza ulaşıyor (Genel veriler; otomatik vites: 232 km/sa, xDrive: 236* km/sa, xDrive otomatik şanzıman: 229* km/sa). Aynı zamanda, fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi yalnızca 4,8 – 4,7 lt (Genel veriler; otomatik vites: 4,7 – 4,6 lt, xDrive: 5,0* – 4,9* lt, xDrive otomatik şanzıman: 4,9* – 4,8* lt) 127 – 124 gr/km’lik C02 emisyonuyla 100 km üzerinde (Genel veriler; otomatik vites: 124 – 121 gr/km, xDrive 132* – 129* gr/km, xDrive otomatik vites: 129* – 126* gr/km).

BMW-420d-xDrive-sürüş-mod-dügmesi

BMW 430d xDrive; güçlü performansı, hızlı güç geliştirme yetisi ve düşük tüketimi ile etkileyici bir performans sergiliyor. 1500/dk’da bile 560* Nm yüksek tork sağlıyor. Anlık tepkileri ile son derece akıcı çalışan motor, 258* bg çıkış gücü üretir; böylece etkileyici bir itiş gücü ortaya koymuş oluyor. Araç böylelikle, hareketsiz halden 100km/sa’e yalnızca 5,5* saniyede hızlanıyor, 250* km/sa’lik (sınırlı) azami hıza sahip ve 100 kilometrede 132* – 129* gr/km’lik CO2 emisyonuyla ortalama yalnızca 5,0* – 4,9* litre dizel yakıt tüketiyor.

400x267xBMW-420d-xDrive-arka-koltuk.jpg.pagespeed.ic.9wBU50_dzX

Bu rakamlarla karşılaştırıldığında, 435d xDrive otomatik şanzıman, ortalama 5,6 – 5,4 lt/km’lik yakıt tüketimi ve 146 – 143* gr/km’lik CO2 emisyonuyla 313* bg’ye ve 630* Nm torka sahip. 0’dan 100 km’ye yalnızca 4,7 saniyede hızlanıyor ve 250* km/sa’lik (sınırlı) azami hız sergiliyor.

Yakıt tüketimi

BMW 420d xDrive sonuçları: Test Ortalama yakıt tüketimi: 6.5 lt/100 km

SÜRÜŞ

BMW 420d xDrive testimiz esnasında her yolculukta, her zeminde ve her koşulda olağanüstü sürüş dinamikleri sunuyor. Bunu da, sahip olduğu özellikleri ile özel ihtiyaçlarınıza son derece bireysel şekilde uyarlayarak gerçekleştiriyor. Tercihinize göre, saf adrenalinin ya da ayrıcalıklı konforun keyfini çıkarabiliyorsunuz.

BMW-420d-xDrive-ön

BMW 4 Serisi’nin adaptif M süspansiyonu çok daha yüksek oranda çeviklikle optimum yol tutuş sunuyor, bunun yanı sıra elektronik olarak kontrol edilen süspansiyonlar da sürüş tarzınıza ve yol koşullarına uyum sağlıyor. Özellikleri, Sürüş Deneyimi Kontrolü’nden etkilenebiliyor. SPORT veya SPORT+ Modunun Sürüş Deneyimi Kontrolü ile etkinleştirilmesi, fark edilir ölçüde daha sert süspansiyon ayarını harekete geçiriyor.

Sekiz ileri, hep ileri

Siz fark etmeden vites değiştiren sekiz ileri otomatik şanzıman, sürüş dinamikleri ve verimlilik açısından standartları belirlemenin yanı sıra BMW EfficientDynamics felsefesinin temel bileşeni olmayı sürdürüyor.

350x233xBMW-420d-xDrive-vites.jpg.pagespeed.ic.Z_7fGdOohG
Viteslerin özellikle iyi bir şekilde yerleştirilmesi, düşük hızlardan yüksek hızlara çıkarken optimum güç geliştirmesine olanak tanıyor. Bu, yakıt tüketimini büyük oranda azaltırken siz de çok daha yüksek oranda sportif karakterin ve dinamizmin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Özellikle yüksek hızlarda ek vitesler devir sayısını, böylelikle hem tüketimi hem de motor sesini azaltıyor. Konvertör debriyaj, düz vites geçişi modunda dahi bu işleme katkıda bulunuyor. Düşük devir aralıklarıyla ve kusursuz şanzıman ayarlamasıyla etkileşim kurarak, vites değiştirme konusunda özellikle yüksek düzeyde bir konfor ve arka planda oluşan seste önemli bir azalma meydana getiriyor. Bunların hepsi olurken BMW 4 Serisi Coupe’nin sunduğu güç ve çeviklik hiçbir zaman değişmiyor..!

GÜVENLİK

BMW-420d-xDrive-emniyet-kemeri-mekanizması

Kemere uzanma, bırak o sana gelsin…

Arka sırt dayamaya entegre edilen baş dayamaları, coupe serisinin sportif yönünü vurguluyor ve arka koltuk yolcuları için güvenliğin yanı sıra koltuk konforunu artırıyor.

Öndeki yolcular otomatik emniyet kemeri uzatıcısından yararlanıyor. Uzatıcı, kontak anahtarı yuvaya yerleştirildiğinde ve kapılar kapatıldığında emniyet kemerini B sütunundan sürücüye ve ön yolcuya kolaylıkla ulaştırıyor.

Aktif Koruma, BMW ConnectedDrive’ın önleyici yolcu koruma sistemi. Yol üzerinde kritik bir durum meydana gelirse, ön emniyet kemerlerinin gerginliği artırıyor ve yan camlar ile açılır tavan kapatılıyor.

Belirli kaza durumlarında, otomobilinizi tam hareketsiz hale getirene kadar maksimum yavaşlama uygulanabiliyor. Böylece ikinci bir çarpışma meydana gelmesi riski azalıyor veya çarpışma tamamen engelleniyor. Dikkat Desteği, aynı zamanda yorgunluk belirtileri gösterip göstermediğinizi belirlemek için davranışlarınızı izliyor. Direksiyon tepkileriniz analiz ediliyor ve sistem, düzensiz sürüş durumunuza tepki veriyor. Kontrol Ekranı’nda, mola vermenizi tavsiye eden bir bildiri görünüyor.

350x233xBMW-420d-xDrive-yan-ayna.jpg.pagespeed.ic.c4WgsupHMW

4 Serisi’nde yer alan akıllı güvenlik önlemleri paketi, özellikle kaza risklerini en aza indirmeyi ve ideal bir şekilde korunmanın verdiği iyi hissin her zaman sürmesini amaçlıyor.

Olağanüstü dayanıklı, büyük hacimli çapraz elemanlar ve yüksek ile son derece yüksek dayanıklılığa sahip çok aşamalı çeliklerin akıllı kullanımı, düşük ağırlık sağlarken bir yandan da güvenlik gövde sacı için maksimum denge sağlıyor. Darbe enerjisi; alt gövde, yan çerçeve, ön ve tavan gibi yolcu bölümünün çevresindeki diğer alanlara yönlendiriliyor ve önde ve arkada bulunan deformasyon bölgeleri tarafından emiliyor. Yandan çarpma durumunda, koruma B sütununda ve eşiklerde bulunan güçlendirilmiş yapılar, kapılardaki dayanıklılığı yüksek yan darbe dengeleyicileri ile koltuk alanlarındaki sağlam çapraz elemanlar tarafından sağlanıyor.

BMW-420d-xDrive-koltuk-ayarları

FİYAT

BMW 4.20d xDrive Gran Coope Satış fiyatı: 208, 470 TL

AERODİNAMİK

BMW 420d xDrive’ın sahip olduğu tasarım, BMW EfficientDynamics felsefesini yansıtıyor. Optimize edilmiş aerodinamik ön rüzgarlık ve şasi, hava direncini ve yakıt tüketimini azaltan yenilikçi geliştirmeler içeriyor.

BMW-420d-xDrive-geri-görüş

Ön rüzgarlık, BMW EfficientDynamics felsefesini somutlaştıran önemli bir tasarım özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Entegre Hava Perdesi, havayı iki dikey hava girişi içerisinden ve ön tekerlek bombeleri boyunca yönlendiriyor. Hızlandırılmış hava akışı, tekerleklerin dış tarafında bir çeşit “perde” oluşturuyor. Burada, havayı ön tekerleklere aktaran havalandırma yer alıyor. Bu yenilikçi BMW EfficientDynamics teknolojileri, türbülansı ve hava direncini azaltarak yakıt tüketimini de önemli ölçüde düşürmeyi başarıyor.

450x300xBMW-420d-xDrive-arka.jpg.pagespeed.ic.IKkJHvFTBA
Aynı zamanda motor bölmesini koruyan düz şasi kapağı, otomobilin aerodinamiğini önemli ölçüde geliştiren ek bir ayrıntı. Bu yeni döşeme unsurları, aerodinamik açıdan yalnızca önemli avantajlar sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda ses yalıtımını geliştiriyor ve pas oluşumuna karşı çok daha fazla koruma sağlıyor.

Eren AYDIN

#ErenAYDIN #OtoTest #Test #BMW #420d #xDrive