2016 Le Mans Şampiyonu Porsche LMP Takımı, 9 yarışlık FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ilk ayağında pistlere geri döndü. İngiltere’deki meşhur Silverstone Pistinde gerçekleşen altı saatlik yarışta, şampiyona için yeniden tasarlanan Porsche 919 Hybrid piste çıktı.

2017 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na 14 Nisan’da İngiltere’de start verildi. Silverstone pistinde gerçekleşen altı saatlik yarışta, 2015 Dünya Şampiyonu ve 2016 Le Mans Şampiyonu olan Porsche LMP Takımı, şampiyona için yeniden tasarlanan Porsche 919 Hybrid ile piste çıktı. Porsche LMP Takımı, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın ilk ayağını ikinci sırada tamamladı.

Porsche 919 Hybrid, 2017 şampiyonası için kapsamlı bir yeniden tasarım sürecinden geçti. Le Mans prototipindeki bileşenlerin yüzde 60 ila 70’i yenilendi. Özellikle aracın aerodinamiği, şasisi ve yanmalı motorunda geliştirmeler yapıldı. Bununla birlikte, çekiş sistemi prensip olarak aynı kaldı. Geliştirilen yenilikçi hibrit yarış aracında iki litrelik kompakt bir turbo V4 (yaklaşık 500 PS/368 kW) ile ön akstaki fren enerjisi ve egzoz enerjisinden yararlanan iki farklı enerji geri kazanım sistemi sayesinde toplamda yaklaşık 900 HP (662 kW) güç üretiyor. Yanmalı motor, arka aksa tahrik verirken elektrikli motor, ön aksa 400 PS (294 kW) üzerinde güç sağlıyor. Ön frenlerde ve egzoz sisteminde üretilen elektrik enerjisi, geçici olarak sıvı soğutmalı bir lityum iyon bataryada depolanıyor.

#Porsche, #919, #hybrid, #FIA