350x330xYeni-Tiguan-350x330.jpg.pagespeed.ic.04AsCWs_MY

Son zamanlarda markaların olmazsa olmazı olan SUV araçların, şehir konseptine uygun modellerini gün geçtikçe daha fazla görüyoruz. Volkswagen’in nu pazardaki en büyük kozu, hiç şüphesiz 10 yıldır üretimini yaptığı Tiguan. Bizde yeni 1,4 lt TSI 150 PS Tiguan Bluemotion modelini test ederek siz değerli takipçilerimiz için değerlendirdik.

450x253xYeni-Tiguan-yan.jpg.pagespeed.ic.jrQx2vNpwC

Dış Görünüm

Tiguan tasarımı bir arada sunulmuş. Daha önceki modellerine göre biraz daha farklı bir dış görünüm ile karşılaştığınız yeni Tiguan’da büyük panoramik açılır cam tavan ve burada kullanılan malzemenin etkisini görüyorsunuz. Kesinlikle güneş ışığının rahatsız bir etkisini görmüyorsunuz. Bunun nedeni ise burada kullanılan camların araç içini güneş ve ısıdan koruyan bir kaplamayla donatılmasıymış.

Benim özellikle Volkswagen araçlarda en çok sevdiğim iki özellikten birisi ise viraj farları. Dinamik ve statik viraj farına sahip Bi-Xenon farlar, direksiyon hareketlerini takip ederek, viraj alırken ya da dönüş yaparken yolun en iyi şekilde aydınlatılmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu farlara entegre edilen LED gündüz sürüş farları da gayet güçlü ve fark edilebilir.

İç Dizayn

Yeni-Tiguan-iç
Genel olarak çok fazla değişikliğin yapılmadığı iç bölümde her zamanki gibi gözleriniz direk çok fonksiyonlu direksiyona yöneliyor. Bunun en güzel tarafı ise en az tuşla en fazla iş yapılabilmesi. Kullanılan tüm butonlar maksimum verim almak için tasarlanmış. Ama koltuklar, bel destek ayarlı olmasına rağmen kumaşlarının kalitesinde sınıfta kalıyor. Bunun yanında panoramik cam tavan sayesinde araç içini istediğiniz kadar aydınlatabiliyorsunuz.

Yeni-Tiguan-iç..
Türkçe dil seçenekli Composition Media bilgi ve eğlence sisteminde 6,5” büyüklüğünde renkli dokunmatik ekran, MP3/WMA uyumlu CD çalar, SD kart ve AUX-IN girişi, USB arabirimi ve mobil telefon senkronizasyonu için Bluetooth ara yüzü bulunuyor.

Yeni-Tiguan-iç.
En yeni nesil motor

Volkswagen’in en önemli özelliği olan TSI benzinli motor ve DSG şanzımanın birleşmesinden doğan gücü Turbo-kompresör olan direkt püskürtme sistemiyle birlikte görebiliyorsunuz. Diğer model TDI dizel motorlar da ise Common-rail direkt püskürtmeyle tipik düşük dizel yakıt tüketimi, yüksek tork özelliği ve diğer örneklerine göre düşük ses seviyesi ile sürüş yapabiliyorsunuz.

Daha önceki testlerde bahsettiğimiz ve telif hakkını Volkswagen’in elinde bulundurduğu DSG şanzıman, yeni Tiguan’da da vites geçişlerini hissettirmiyor ve yakıt tüketimindeki cimriliği açığa çıkarıyor.

Yeni-Tiguan-ön-far
BlueMotion teknolojisi

BlueMotion teknolojisine sahip Tiguan’da yeni bir özellik olarak fren enerjisi geri kazanımı diye bir özellik okumuştum. Yani fren yaptığınızda aküyü doldurabiliyorsunuz. Bunun faydasını ise hızlanmada harcadığınız yakıt tüketiminin azalmasında görebiliyoruz. Teknik olarak açıklamak gerekirse, frenleme sırasında şarj dinamosunda oluşan gerilim artırılıyor ve böylece akü doluyor. Bu sayede, hızlanma sırasında ya da sabit hızla giderken şarj dinamosu üzerindeki yük azalarak yakıt tüketimi düşüyor.

Elektronik kontrollü direkt enjeksiyon motora sahip olan Tiguan’ın öne çıkan en belirgin özellikleri öncelikle 6 ileri DSG şanzımana sahip olması. Bunun dışında 64 litre yakıt tankı ve 9,3 saniyede 100 km hıza çıkabilmesi, görüntüsünün yanında ne kadar hızlı da olduğunu kanıtlar nitelikte. Fabrika verilerine göre 6,7lt/100km yakıt tüketimine sahip olan araç, testimiz süresinde ortalama 7,2/100km lik bir tüketim gerçekleştirdi.

Yeni-Tiguan-arka
Fiyat

Son olarak ne kadar bu aracın fiyatına bakacak olursak, test ettiğimiz Tiguan 1.4 TSI 150 PS BlueMotion Technology DSG modelin opak renk tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 89.640 TL’den başlıyor.

Unutmayın; Emniyet kemeri sizi koltuğa değil, hayata bağlar…

Enes Karadayı

#Volkswagen #Tiguan #Ototest #test #EnesKaradayı