Jeep ailesinin yeni üyesi Renegade Limited modelini test ettik ve bakın nasıl bir sonuç aldık.

Jeep Renegade ile alakalı testimizden önce, Jeep markasının kısaca tarihinden bahsedelim. 2. Dünya savaşı ile karşımıza çıkan ve bugüne kadar gelen bu araçlar için savaşın müttefik kuvvetler başkomutanı Dwight David Eisenhower “Köpek kadar sağdık, katır kadar sağlam” tanımlamasını yapmıştır.

600x386xEness.jpg.pagespeed.ic.H6dsfG4xer
Ayrıca savaşı kazanmalarına da bu araçların büyük katkı sağladığının altını çiziyor Eisenhower. Daha sonra 50’li yıllara doğru halkın kullanımı için de araç satışına başlayan marka, aslında ikinci dünya savaşından sonra savaşı başka bir kulvarda devam ettirmiş.

SINCE 1941!

400x300xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-.jpg.pagespeed.ic.I0u0pThhS0
Dünyanın en eski markalarından birisi olan Jeep için tarihte birçok not var. Zaten test ettiğimiz Renegade modelinde de bunun birçok örneğini görebiliyoruz. Öncelikle klasik ve meşhur 7 ızgara ile göz göze gelişinizle başlayan bu serüven, arka stop lambalarında bulunan ve eski tip askeri benzin bidonlarından esinlenerek tasarlanan X figürü ile devam ediyor. İçeride de multimedya ekranın üzerinde yazan “SINCE 1941” yazısı da bu örneğin araç içerisindeki devamı niteliğinde. Hazır görünüşten bahsetmişken, Jeep’in radikal çizgilerinin devam ettiği Renegade modelinin diğerlerine göre biraz daha kaslı ve keskin görünümlü olduğunu söyleyebilirim. Bu keskin hatlar zaten dinamik olan görüntüsüne heybet katıyor ki yolda giderken tüm gözlerin üzerinizde olduğunu görebiliyorsunuz. Gerçi bu durum kullandığım Renegade’in Omaha Turuncusu renginde olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ama yine de görünüş bakımından sınıfı yıldızlı geçiyor.

400x300xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-arka-far.jpg.pagespeed.ic.aecV62uk6t
Of-road mı? On-road mı?

Dış görünüşünden etkilendiğim aracın içine bindiğimde ise aynı etkiyi maalesef yakalayamadım. Bu aracın içi kötü demek değil. Ama yine de daha etkili bir manzara ile karşılaşmayı bekliyordum. Bunu gideren tek etken ise ön gösterge panelinde 4 bin devirden sonra kullanılan turuncu ve çamurlu desenler. Bu size on-road olan araçta arazideymiş hissiyatı veriyor. Aynı zamanda torpido gözünün üzerinde bulunan tutacakta yine aracın of-road çizgisinden kolay kolay sıyrılamayacağının sinyallerini veriyor.

450x338xJeep-Renegade-1.6L-Multijet..jpg.pagespeed.ic.uGnsuFM_KW
Amerikan-İtalyan işbirliğiyle yapılan yeni Renegade’ler de, bunun evliliğin etkisini hemen görebiliyorsunuz. Ön konsoldaki multimedya ekran biraz gelişmiş olsa da, klima ve diğer butonların Fiat araçlardakine benzerliği dikkat çekiyor.

450x338xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-ekran.jpg.pagespeed.ic.ZyFFQqrK7U
120HP ve 320 NW’lik Performans

1.6lt dizel motora sahip Renegade, 120 beygir olmasına rağmen 320Nm tork üreterek başarılı bir grafik çiziyor. Of-road sınıfında başarılı araçlar üreten markanın, on-road modelleri ile de asfaltta da etkili olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyebilirim. 4×2 çekiş sistemine sahip olan bu araç aynı zamanda 6 ileri şanzımana sahip.

500x375xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-..jpg.pagespeed.ic.R464g7lsFb
Süspansiyonlarının sert olması, içeriye fazla gürültü vermesi ve sarsıntıları hissettirmesi of-road bir aracın on-road kalıbına girerken ortaya çıkan handikapları. Ama sert süspansiyon iyi bir yol tutuş mukavemeti sağlamış ki bu da asfalt yollarda daha fazla ihtiyaç duyulan bir özellik.

Jeep-Renegade-1.6L-Multijet-iç.
Fabrika verilerine göre yakıt tüketimi 4,6 l/100km. Ama test süresi boyunca bu rakam bende 7,5-8 litrearasında seyretti.

400x533xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-yan-ayna.jpg.pagespeed.ic.tuhKYbdaZ4
Teknoloji& Güvenlik:
Testini gerçekleştirdiğim Renegade’de bulunan teknolojik özellikler, sınıfının diğer araçlarından aşağı kalmayacak yönde idi. Dual Panoromıc Sunroof (Ön Açılabilir/Arka Fix), ısıtmalı deri koltuklar ve deri direksiyon, Bi-Xenon farlar, arka park sensörü, 5 inç dokunmatik ekran, 7 inç Tft teknolojili göstergeler 17inç alüminyum jantlar, anahtarsız giriş ve sürüş sistemi ve otomatik smartbeam farlar sürücünün rahat araç kullanımına yardımcı oluyor. Araçta ayrıca bulunan 6 adet hava yastığı, panik fren yardım sistemi, yokuş kalkış desteği ve şerit takip sistemi de güvenlik yönünden artıları.

350x467xJeep-Renegade-1.6L-Multijet-vites.jpg.pagespeed.ic.1TkwVxUTyP
Eksileri..

Peki, bu aracın eksi yönleri neler? Öncelikle dediğim gibi sarsıntıları fazla hissettiriyor. İçeriye gürültüyü fazla veriyor. Ayrıca 1.6 dizel otomatik seçeneğinin olmaması da eksiklik. Bana öyle geliyor ki Renegade’nin şehre uyarlanan one-road modeli, mutasyonunu konfor anlamında tam olarak tamamlayamamış. Ama sınıfının diğer araçlarına göre diğer konularda başarılı.

Fiyat

Son olarak ne kadar bu aracın fiyatı diye bakacak olursak, tavsiye edilen kampanyalı satış fiyatı, test ettiğimiz Jeep Renegade 1.6L Multijet Dizel MT 4×2 Limited için 95.300 TL’den başlıyor.

Unutmayın; Emniyet kemeri sizi koltuğa değil, hayata bağlar…

Enes Karadayı

 

#JeepRenegade #Jeep #Renegade #Ototest #test #4×2 #EnesKaradayı