Mini Cooper S Paceman ALL4, dört çeker sisteminin sadece dağları taşları ezmek için değil, biz şehirliler için de ekstra bir keyif unsuru olduğunu gözümüze soka soka anlatıyor… Paceman gerçekten adı ile müsemma, şehirde ‘volta atmak’ hiç bu kadar keyifli olmamıştı…  

İtiraf etmeliyim ki, daha ilk görüşümde Mini Cooper S Paceman ALL4 alışılagelmiş Mini konseptinden çok farklı ve de aykırı bir duruş sergiliyordu. Nitekim yanılmamıştım. Araçla daha yakın bir bağ kurmaya başladıkça Paceman farkını ortaya koyuyordu.  İlk başta garipsediğim 4 çeker sistemi sürüş deneyimlerinden sonra kendini haklı çıkarmayı başarmıştı. Gerek dış tasarım, gerekse yolculuğu keyifli ve ergonomik bir hale sokan iç dizayna ise söylenecek söz yoktu…

mini-cooper-s-paceman-all4-1

DIŞ TASARIM – İÇ MEKAN

Mini Cooper S Paceman daha önceki Mini modellerine nazaran daha etli ve de yerden yüksek bir duruşa sahip. Güçlü omuz çizgileri, uzatılmış kapılar ve coupe tipi eğimli tavan çizgisi ile tasarımını bütünleştiren araç viraj hakimiyetlerinde de tasarımın farkını ortaya koyuyor.  Dünyanın ilk spor aktivite coupe otomobili olma özelliğine sahip Paceman atletik ve şık yapısıyla gerçekten inkar edilemeyecek kadar yakışıklı…

mini-cooper-s-paceman-all4.

İşin ilginç tarafıysa ilk bakışta gözünüzü alamadığınız bu aracın sloganı ise; “bakılsın diye değil, kullanılsın diye ürettik”… Bence Mini Paceman’da her iki açıdan da başarılı olmuş. Aracın şık bir biçimde genişletilmiş arka bölümü ve hakim sürüş konumu Mini Paceman’i hafif alaşım jantları üzerinde bir paradoks haline getiriyor. Paceman’i kendi tasarım anlayışınıza uygun hale getirmekte kolay. İki güçlü motor seçeneği, sonsuz iç ve dış tasarım kişi6selleştirme seçenekleri sunuluyor. Arka bölümde iki kişiden fazlasına müsaade etmeyen Paceman’in kokpitten arkaya kadar uzanan uzun ve ergonomik bir ara bölmesi mevcut.

mini-cooper-s-paceman-all4-iç-2

Bölmeye ray sistemi ile oturtulan ve de ileri geri gitme imkanı sunan bardaklık, telefon tutacağı, gözlük koyma kabı şık ve dikkat çekici bir ayrıntı olarak öne çıkıyor.

mini-cooper-s-paceman-all4

Artık Mini ile özdeşleşen ön tavan, yan kapı kolları – altı, orta bar ve arka kapı kolları – altı çok renkli aydınlatma sistemi Paceman’de de sunulmuş.  Dış tasarımda, yeni yatay stop lambaları dikkat çekici olmuş. Arkadan takip eden araçlar keskin ve şık bir Mini izliyorlar. Arzunuza göre uyarlanabilen özelliklere sahip Paceman’de sekiz gövde rengi, iki tavan rengi ve dört renk alternatifi bulunuyor. Hafif alaşımlı jantlar standart geliyor. Arzunuza göre desen seçebiliyorsunuz. İç tasarımda, altı farklı koltuk döşemesi, üç ayrı renk seçeneği ve dört değişik yüzey malzemesi mevcut.


mini-cooper-s-paceman-all4-iç-1

GÜÇ – PERFORMANS

Testini gerçekleştirdiğim Mini Cooper S Paceman 1.6 Benzinli motoru, 4 çeker sistemi 135 KW(184 Hp) güç üretimiyle tam bir şehirli makinesi. Özellikle dışardan küçük içeriden büyük hacmiyle; yerden ekonomi sağlarken, kokpitte ise güçlü ve tok bir duruş sergiliyor. Çift tavan cam (ön kısım açılır) arkaya doğru genişleyen yanaklar, triptonik vites ve de 10.6 litrelik tüketim ise işin bonusu…
Mini armasının hakkını sonuna kadar veren Paceman, motorda elektronik takviye işlevine sahip twin scroll turbo şarjlı motoruyla yol tutuşunu daha da güçlendiriyor.  Aynı zamanda şehir içi-şehir dışı ortalama 9.9 litre yakıt verisiyle Mini’den beklenmeyecek bir alt seviye tüketim sergileyen araç, motorda yeni bir yakıt verimlilik teknolojisi kullanıldığını gösteriyor.  Marş düğmesine bastığınız anda 184 beygir gücü harekete geçirerek yalnızca 7.8 – 8.2 saniye içinde 0’dan 100 km’yi görebiliyorsunuz. Araçla maksimum 212 km’ye kadar ulaşabiliyorsunuz. Hızlandıkça gömüldüğünüz özel spor dizayn koltuklar, spor süspansiyonlar, çift egzoz çıkışı işi daha da keyifli bir hale getiriyor. Mini’nin üstün mühendislik harikaları Paceman’da sonuna kadar kullanılmış.

mini-cooper-s-paceman-all4-2

Motorun gücü ön ve arka akslar arasında eşit dağıtılabiliyor. Normal durumlarda gücün yüzde 50’ye kadar olan kısmı arkaya aktarılırken, olağanüstü durumlarda bu oran yüzde 100’ü buluyor. Tork ayrımı, hız, direksiyon açısı ve hızlanma gibi birden fazla faktöre bağlı şekilde ve kesintisiz olarak gerçekleşiyor.

ALL4 TEKNOLOJİSİ

Mini’nin yeni ALL4 dört çeker sistemi üstün çekiş ve son derece güvenilir bir yol tutuşu vadediyor. Tempodaki en küçük değişikliğe veya ani bir tutuş kaybına hızla tepki göstererek, hedeften sapmıyor.  Buna paralel olarak optimum seviyede ayarlanmış yerden yükseklik, yola hakim koltuk konumu dört çeker sistemini destekleyici nitelikte.

mini-cooper-s-paceman-all4-gece

GÜVENLİK

Mini Cooper S  Paceman ALL 4’ ün sadece ismi küçük anlaşılıyor.  İsmine bakıp aldanmayın, sürücü ve yolcuları aktif ve pasif güvenlik donanımlarıyla çepeçevre koruma sağlamaktan geri durmuyor. Mini Paceman koruma  sistemleri,  Sürücü hava yastıkları, Yolcu hava yastıkları, Yan hava yastıkları, Yan perde hava yastıkları, ABS (Elektronik Fren Gücü Dağılımı), EBA (Acil fren destek sistemi), EBD (Elektronik fren güç dağılımı), ASR (Antipatinaj sistemi), ESP (Elektronik stabilite programı), çocuklar için, Isofix çocuk koltuğu bağlantıları ile güvenli yolculuklar sunuyor.

mini-cooper-s-paceman-all4-gece-1

FİYAT

Test Otomobilimiz MINI Cooper S Paceman ALL4 Tavsiye Edilen Fiyatı: 127.955 TL

mini-cooper-s-paceman-all4-arka

 SONUÇ

Tasarımıyla kardeşlerinden farklı bir duruş sergileyen Mini Cooper S Paceman ALL4 1.6 Benzinli motoru, 184 beygir gücü, dört çeker sistemi ve sınıfına göre düşük yakıt tüketimiyle tercih edilebilir bir araç olmuş. ‘Yetmez’ diyorsanız, Mini’nin her zamanki sınırsız opsiyon seçeneğiyle sürüş keyfinizi dörde katlayabilir, şıklık yarışında ‘bende varım’ diyebilirsiniz. Okuyucularıma Mini Cooper S Paceman’ı Borusan Otomotiv Yetkili Satıcılarında Test Etmelerini Öneriyorum.

Yollarımızın tekrar kesişmesi dileğiyle

Keyifli ve kayıpsız sürüşler…

 Eren AYDIN

#Mini #MiniCooper #SPacemanALL4 #‎ErenAYDIN‬ ‪#‎Test‬ ‪#‎OtoTest‬