Kalitesi, tarzı ve kendine has yapısıyla yıllardır en çok satan spor araçlar listesinde kendine yer bulan Mazda MX-5, bana göre bu başarıyı çok iyi nedenlerden dolayı hak ediyor. Mazda MX –5  roadster öğelerini çok iyi sunan bir araç… Sıra dışı atiklik ve sürüş dinamikleri, optimum güç/ağırlık oranı ve gaza getiren arkadan itişli sürüş. Daha ne olsun ki? Şöyle bir şey de var tabii; Sadece 12 saniyede katlanan ve elektrikle çalışan sert bir tavan.

 mazda-mx-5..
Yeni konuğumuz Mazda’nın efsane modeli MX 5’in Roadster’i… Tam manasıyla “anlatılmaz yaşanır” türünden bir araçla karşı karşıyayız… Alışılmışın dışında tasarımı, yıllardır değişmeyen tarzı ve sürüş dinamiğiyle kendine farklı bir spor otomobil kulvarı açmış olan Mazda MX – 5, Japon spor araç konseptinin omurgasını oluşturur nitelikte.

Daha sürücü koltuğuna oturur oturmaz araçla aranızda kurulan bağı iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

Roadster otomobil keyfini hangi evrede olursa olsun, sürüş boyunca üst seviyelerde tutmayı başarıyor. Bu da modelin 1989 yılından günümüze kadar başarıyla ayakta kalmasındaki en önemli etken kanımca…

mazda-mx-5-3

İlk üretildiği günkü gibi aynı şasi ve gövde tipini korumayı başaran MX – 5, her daim farklı tasarımı, performansı ve de verdiği keyifle meraklı bakışları üzerine çekmeyi başarıyor.

mazda-mx-5-9

TASARIM

Mazda MX-5 Roadster’in her detayında iliklerine kadar Japon ruhunu görebiliyorsunuz. Çekik gözlü far grubu, plakanın altında yer alan ızgara en vurgulayıcı kısımları oluşturuyor. Otomobile genel olarak baktığınızda yuvarlak hatların hakim olduğunu gözlemliyorsunuz.  Şişkin çamurluklar ve motor kapağı üzerindeki oval detaylarda dikkat çekici. Yan kısımlara geçtiğimizde ise; geniş jantlar otomobilin sportif ve agresif karakterini vurgularken, çıtasız camlar otomobilin roadster karakterine gönderme yapıyor. Metal içe katlanabilir tavan olarak dizayn edilen MX-5 Roadster’in üzerini açıp kapamak bile ayrı bir haz veriyor. Sürüş keyfini varın siz düşünün?  Arka bölümde ön far grubuna benzer bir stop grubu kullanılmış. Alt bölümde yer alan gövde renginden farklı difüzör sistemi ve çift çıkışlı egzoz sportif duruşun tavan yaptığı bölümleri oluşturuyor diyebilirim.

mazda-mx-5-7

İÇ MEKAN

Gerçek bir spor otomobilde olması gerektiği üzere aracın içerisinde sadece iki kişiye yer ayrılmış . Sürücü koltuğundaki kişiye maksimum koltuk opsiyonu sağlanmış. Araca binmeden önce tereddüt edebiliyorsunuz, “acaba sığarmıyım” diye… Ancak iç mekan gerçekten rahat ve geniş.  Yolcu koltuğu için aynı şeyleri söylemek pek mümkün olmuyor maalesef… Yolcu biraz uzun boylu ise, seyahat ederken sıkıntı yaşanabilir. Sonuçta roadster bir araç kullanıyorsunuz, çokta önemsenecek bir durum değil. Deri koltuklar içerideki kalite çıtasını yükseltirken, ön konsol ve kapı kenarlarında kullanılan sert malzeme orta seviyede kalmış.

İdeal sürüş pozisyonuna ulaşmada sıkıntı yok. El frenin koyulduğu alan biraz garip gelmedi değil aslında. Fren koluna ulaşmak için ara konsolu geçip, yolcu koltuğuna kadar uzanmanız gerekiyor neredeyse . Benim görüşüm; Mazda mühendislerinin sürücü bölümünün ideal ergonomik yapısından ödün vermemek adına fren kolunun yan tarafına atıldığından yana… MX-5’de direksiyon üzerinde bulunan kumandalar sayesinde direksiyondan elinizi çekmeden birçok özelliği kullanma fırsatı sunulmuş. Göstergelere diyecek bir söz yok. Bir spor otomobilde olması gerektiği gibi yerleştirilmiş. Müzik sistemi ve klima sistemi benden tam not aldı.

mazda-mx-5-10

Havalar iyiyse Mazda MX-5 Roadster ile dolaşırken üstü açık konumu daha çok tercih edeceğinizden eminim. Eğlence seviyesini maksimuma çıkaran bu konuma ulaşmanız için kabin içinde tavan üzerinde bulunan kilidi açmanız gerekiyor. Daha sonrasında ön konsolun orta kısmına konumlandırılmış düğmeyi kullanarak aracın üstünü açabiliyorsunuz. Tabii bunların hepsini yapabilmeniz için aracı durdurmanız ve stop etmeniz gerekiyor. MX-5 Roadster’i şehir içinde üzeri açıkken rahatsız olmadan kullanabiliyorsunuz. İki koltuk kafalığı arasına konumlandırılmış rüzgar kesici işi bayağı kotarıyor. Araç içerisinde vites kolunun bulunduğu ara bölme fonksiyonel bir şekilde kullanılmış.  İrili ufaklı küçük eşya gözlerine yer verilmiş.


 PERFORMANS VE MOTOR

Mazda, MX-5 Roadster’de 2.0 litre atmosferik ünite kullanılmış. Bu motor 6700 d/d’de 160 PS güç, 5000 d/d’de 188 Nm tork üretiyor. Araçtan gelen egzoz ve motor sesi sizi hep üst devirlerde sürmeye teşvik ediyor. Mazda MX-5 Roadster, 0’dan 100 Km/s hıza 8.9 saniyede çıkarken yaklaşık 194 Km/s’lik bir son hız değerine sahip. 2.0 litrelik üniteye 6 ileri otomatik şanzıman destekliyor. Devir kesiciye girmeyen bu şanzıman istenildiğinde direksiyon üzerindeki + / -butonlardan kontrol edilebiliyor. Şehir içi karma yakıt tüketim değeri 10 litre civarında. Test süresince sakin kullanımlarda ender de olsa 8-9’luk oranları yakalayabildik.

KONFOR VE YOL TUTUŞU

Mazda MX-5 asfalta bütünleşik yapısı ve ince yanak lastikleriyle çok şık dururken eğimli, çukurlu yollarda çok dikkatli kullanılması gereken bir araç. Zira alt kısmı tahrip etmeniz an meselesi… En ufak bir pürüzde ciddi tepkimeler verebiliyor. Yol problemsiz ise, tutuşa söylenecek söz yok.  Özellikle yüksek hız seviyesinde, virajlarda yere sağlam basıyor. Güvenlik sistemlerini tamamen devre dışı bırakabilme seçeneği de mevcut tabii…

Trafiğe kapalı bir alanda tüm sistemi kapatıp, araçla eğlenceli işler yapmak mümkün. Özellikle ön ve arka kayışlar ile adrenalin depoluyorsunuz… ESP aktifken sistem sizi tehlike oluşmadan önce çizgide tutmayı gayet iyi bir şekilde başarıyor.

mazda-mx-5-1

GÜVENLİK

Sürücü ve yolculara tam koruma sağlayan MX-5, geliştirilen pasif güvenlik sistemi MAIDAS ile  ekstra koruma sağlıyor.  Ayrıca,  Sürücü Hava Yastığı, Yolcu Hava Yastığı,Yan / Perde Hava Yastıkları, Antiblokaj Fren Sistemi ( ABS ), Fren Güç Dağılım Sistemi ( EBD ) Elektronik Denge Sistemi (  DSC  ), Çekiş Düzenleme Sistemi ( TCS ) ile MX-5 sevdekleriniz ve sizi yolculuklarınızı güvenli hale getiriyor.


mazda-mx-5-

FİYAT

Test aracımız Mazda MX-5 2.0 L Sport ; 92,000 TL

mazda-mx-5-51

SONUÇ

Spor araçlarla aramı her daim temkinli tutmama rağmen, Mazda MX – 5 Roadster kısa sürede kendini sevdirmeyi başardı. İlginç bir şekilde sürüş durumunuza göre tepki veren araç, kimi zaman gerçekten spor bir araç kullanıyor olduğumu iliklerime kadar hissettirirken, kimi zaman gayet elegan bir araçtaymışım havasına bürünmeme sebep oldu. “Spor araçta otomatik vites olmaz” mitine inat çokta iyi işler çıkaran MX – 5 bu bağlamda rahatlığı da beraberinde getirmiş. Basıyorsunuz uçuyor .  Bana göre spor araç düşünenleriniz varsa fiyat performansı da göz önünde bulundurarak listenin başına not etmeniz gereken bir tercih oluyor kendileri…

Yollarımızın tekrar kesişmesi dileğiyle

Keyifli ve kayıpsız sürüşler…

Eren AYDIN

#Mazda #MX5 #Roadster #ErenAYDIN #Test #OtoTest