Son zamanların alışılagelmiş otomobillerinden bıkanlar, daha farklı konsept ve dizayna sahip olan araçlara yönelmeye başladı. Eskiden insanlar, araçlarına taktıkları modifiye aksesuarları ile yaparlar ve farklı olmaya çalışırlardı. Tabi ki bu şimdide var. Ama araba markaları bunlara gerek kalmaması ve araçların orijinal kalabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.MINI markası ile tanıştığımız bu tip araçlara Fiat’tan başka bir rakip gelmişti. Fiat 500… 500’ün mutasyona uğramış hali olan ağabeyi Fiat 500L Rockstar, ailenin en yeni üyesi. Şunu söyleyebilirim ki,  aracı gördüğünüz anda etkileniyorsunuz. Dış görünümünün çekiciliğine kendinizi kaptırmamanız mümkün değil. Test süresince aracın yanından geçenlerin, 500L’yi mutlaka kestiğine şahit oldum. 9 farklı renk seçeneği ve 3 farklı tavan dizaynı bulunan 500L Rockstar’a şimdi yakından göz atalım.

450x300x500L-Rockstar.jpg.pagespeed.ic.YpN5fmo_PI

Dış Görünüm

Aracı görür görmez etkilendiğinizden zaten bahsetmiştik. Bunun yanında araca ön taraftan baktığınızda çekiciliğin yanında sevimli bir duruşu da var. “Şimşek mcqueen” çizgi filminden fırlayan bir araba sanki sizinle konuşmaya başlayacakmış gibi karşınızda duruyor.

500L-Rockstar-ön-far

6 adet farklı boyutlardaki farların, ön ızgara ve Fiat ambleminin bulunduğu çita ile uyumu size bunu hissettiriyor. En çok hoşunuza gidecek özelliklerden birisi olan panoramik 1,5 metrekarelik cam tavan, aracın albenisini arttırmış. Yine 17” lik jantlar ile yan çıtaların ve tamponların uyumu göze çarpan bir özellik. Yan çıta ve tamponların alışılagelmişten daha yüksek bir konumda bulunması, 500L’ye aynı zamanda arazi aracı görünümü de vermiş.

400x267x500L-Rockstar-.jpg.pagespeed.ic.2fhvBhQsm4

İç Tasarım

500L’nin koltuğuna oturduğunuz zaman sizi büyük bir ekran ve fonksiyonel bir direksiyon karşılıyor. Direksiyonda dikkatimi çeken iki özellik bulunuyor. Öncelikle “City” özelliği sayesinde direksiyonu çok hafif kullanabilirsiniz.

400x267x500L-Rockstar.-.jpg.pagespeed.ic.A8HdywL2mm

Bu sayede özellikle bayanlar için şehir içinde araç kullanımı rahatlıyor. Bunun dışında direksiyona konulan vites kontrol tuşlarını pek beğenmedim. Sağ ve solda bulunan bu tuşlar direksiyonun çok arkasında kalmış. Direk ön tarafa konulsaydı, daha kullanışlı olabilirdi. Ayrıca en başta “+” ve “-“ tuşlarını görebilmeniz için direksiyonu biraz indirmeniz gerekiyor.

500L-Rockstar-iç1

Gelelim dijital ekrana. Öncelikle araçta bulunan “Beats Audio“ kalitesindeki ses sistemi, 5.4” lik dokunmatik multimedya ekran ile çok iyi uyum sağlamış. Araçta müzik dinlemeyi sevenler tarafından bu özelliğin çok beğenileceğinden eminim. Bunun yanında araçta bulunan dijital klimadan çok kısa sürede verim alabiliyorsunuz. Ayrıca sağ tarafta bulunan mini buzdolabı torpido, yaz günleri en büyük dostunuz olacak.
Fiat 500L Rockstar’a bindiğiniz zaman, içerideki aydınlığı hemen fark ediyorsunuz. Bunda tabi ki en büyük etken 1,5 metrekarelik panoramik cam tavan. Aynı zamanda polarize özelliği de bulunan cam tavanda, aşırı güneş olduğu zamanlarda kullanabileceğiniz elektronik bir tente de bulunuyor.

350x233x500L-Rockstar-ses.jpg.pagespeed.ic.LAozBWXWOx

Performans ve Teknik Özellikler

Test ettiğimiz Fiat 500L Rockstar 1.3 Dizel araç, ortalama 6,5 litrelik bir yakıt tüketti. Klimanın sürekli açık olduğunu ve test için kullanıldığını varsayarsak, bu tüketim 5-5,5 lt arasında diyebiliriz.

400x267x500L-Rockstar-1.jpg.pagespeed.ic.HwfD4MuxdK

Yakıt tüketimine göre performansı normal. Daha hızlı araç isteyenler için 1.6 multijet versiyonunu önerebilirim. Bozuk yollarda sarsıntıları engelleme konusunda eksik olan araç, ilk görüşteki çekiciliğini sürüş konforuna pek fazla yansıtamamış. 500L Rockstar’ın 85 HP maksimum güç üreten motoru, aynı zamanda 200 Nm’lik maksimum tork üretiyor.

400x219x500L-Rockstar...jpg.pagespeed.ic.5DbE0ZeOlz

5 ileri tiptronik vitese sahip Rockstarlarda bulunan Eco Drive Live programı ile tüketim bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.  Yine araçta bulunan eco kullanım seçeneği ile yakıt tüketimini daha aşağılara çekebilirsiniz. Aynı zamanda araçta bulunan start-stop özelliği de tasarruf sağlayan bir diğer etken. 500L Rockstar’da ayrıca, otomatik kararan dikiz aynası, direksiyondan kumanda sistemi, panoramik cam tavan, 6 adet hava yastığı, Beats Audio ses ve multimedya sistemi gibi özellikler bulunuyor.

Güvenlik

450x300x500L-Rockstar..1.jpg.pagespeed.ic.fMP0EIrxSL

Fiat 500L  Rockstar, dünyanın en önde gelen otomobil güvenlik organizasyonlarından olan Euro NCAP’ten en yüksek değerlendirme kriteri olan 5 yıldız almış. Araçta standart olarak sunulan 6 hava yastığı, ABS+EBD, ASR+MSR+HBA+ DST+ETC ve Hillholder içeren ESP sistemi gibi güvenlik sistemleri bulunuyor. Ayrıca 500L’de Cruise Control donanımı da var.

Sonuç ve Fiyat

Özellikle gençlere hitap eden 500 serisinin yeni modeli Rockstar’lar, geniş iç hacmi ve yüksek görüntüsü ile artık aileler tarafından da tercih edileceğe benziyor. Olumlu ve olumsuz yönlerini düşündüğümüzde de 500L Rockstar, bizden ortalamanın biraz üzerinde bir puan alıyor.

Pop, Popstar ve Rockstar olmak üzere, 3 farklı modelle karşımıza çıkan Fiat 500L, 69,950 TL anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuluyor. Ayrıca bu araçları alırken konfor paketi ve opsiyonel seçeneklere de bakmanız mümkün.

Unutmayın; Emniyet kemeri sizi koltuğa değil, hayata bağlar…

Enes KARADAYI

#EnesKaradayı #Test #OtoTest #Fiat #Fiat500 #Fiat500L #Rockstar